Odzież dla pracownika, jak dobrać?

Jerzy Biernacki
19.02.2020

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia osobom zatrudnionym bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Podczas wybierania odzieży roboczej dla siebie, bądź dla swoich pracowników trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, co zaowocuje wygodą pracownika podczas prac - co przełoży się na jego wydajność. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, w jakiej branży pracuje dany pracownik, w jakich warunkach, w jakiej temperaturze pracuje i z jakimi zagrożeniami spotyka się na co dzień. Dla danych branż przewidziane są odpowiednie linie odzieży spełniające odpowiednie wymogi i certyfikaty. Przy wyborze ubrań należy również zwrócić uwagę na względy praktyczne. Odzież w której pracownik porusza się cały dzień musi być wygodna a jej utrzymanie w czystości musi być łatwe.

Czy kwestia ubioru może odgrywać istotną rolę w pracy?

Owszem, i to bardzo istotną. Pozornie nieważna, dba o nasze życie, z całą pewnością podnosi komfort, a co za tym idzie skuteczność pracy. Ubrania ochronne mają ma za zadanie zabezpieczać robotnika przed niebezpieczeństwem wynikającym z przeprowadzanej przez niego pracy - zastępując przy tym tudzież przykrywając odzież osobistą. Niestety ,niebezpieczne sytuacje z którymi mamy do czynienia w zakładach pracy mogą być różne - w zależności od profesji.

Każdy element odzieży ochronnej roboczej musi wykazywać się szczególną trwałością i gwarantować użytkującemu go pracownikowi odpowiednią ochronę. Jest to wyjątkowo ważne zwłaszcza w przypadku osób pracujących przy niebezpiecznych substancjach chemicznych: gazów, oparów, cieczy i drobnych cząstek stałych. Kupując odpowiednie ubrania ochronne w takich zakładach pracy, należy wziąć pod uwagę stężenie chemikaliów, ich rodzaj i siłę działania. Nikomu nie trzeba przypominać, że ochrona głowy to konieczność. Aby czuć się komfortowo podczas noszenia kasku, musi być odpowiednio dobrany do głowy użytkownika. Kombinezon roboczy to następny element wyposażania, który musi być porządny, a przy tym wygodny. Funkcjonalny kombinezon roboczy wszyte ma pożyteczne kieszenie, które możemy wypełnić potrzebnymi w pracy narzędziami - na budowie miarką, w warsztacie samochodowym kluczami.

Wielu ludzi, którzy zamierzają założyć własną firmę, posiadają nieprawidłowe myślenie o kierowaniu własnym interesem. Wydaje się im, że posiadając firmę są wolni od wszelkich zobowiązań. W końcu nie będzie już nad nimi szefa, który mówi, co należy wykonać. Jesteśmy w stanie urzeczywistniać oryginalne zamysły.

Bez porządnych rękawic podczas prac fizycznych, ani rusz. Koniecznie musimy zadbać o dłonie, a to jak grube i solidne powinny być rękawice zależy od charakteru powierzonych działań. Rękawice antyprzecięciowe to doskonała odporność na przecięcia i przetarcia. Zapewniają maksymalny poziom ochrony przed przecięciem oraz utratą ciepła. Dzięki ich przeciwpoślizgowemu wykończeniu, chwyt jest bezpieczny. Odzież robocza (wybierz) to również obuwie robocze. W tej chwili w sklepach prowadzących działalność w internecie znajdziemy wiele modeli, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i swobodę ruchów. Jeśli funkcjonujemy w warunkach dużego zanieczyszczenia, niezbędne okażą się grubsze podeszwy, odporne zarówno na rozlane oleje, jak i urazy. Nie zapominajmy, bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.