Odkrztuszanie plwociny – jakie choroby może sugerować ten objaw?

Krzysztof Jagielski
02.12.2022

Niby niewinny objaw, ale może świadczyć o bardzo poważnej chorobie. Odkrztuszanie plwociny, potocznie nazywanej flegmą, to reakcja organizmu, której nie należy lekceważyć. Ten objaw, o ile utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ma związku z przeziębieniem czy alergią, może wskazywać na podejrzenie co najmniej kilku dolegliwości zdrowotnych. Najgroźniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Odkrztuszanie plwociny, często o ropnym charakterze, to jeden z podstawowych objawów POChP. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą nieuleczalną, trzecią najczęstszą przyczyną umieralności na świecie i diagnozuje się ją przede wszystkim u palaczy tytoniu po 40. roku życia. Jeśli palisz lub paliłeś papierosy i codziennie odkrztuszasz plwocinę, a do tego masz problemy z oddychaniem oraz czujesz przewlekłe zmęczenie, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. 

Rak płuca

Śmiertelnie groźna choroba nowotworowa również w największym stopniu zagraża palaczom – w tym biernym. Jednym z jej objawów może być właśnie odkrztuszanie plwociny. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której plwocina zawiera skrzepy krwi. Nie czekaj i od razu umów się na wizytę w przychodni!

Zapalenie płuc

Odkrztuszanie plwociny to charakterystyczny objaw dla zapalenia płuc. Jeśli więc od pewnego czasu wypluwasz flegmę rano, wieczorem oraz w ciągu dnia, a nie znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, to możesz zacząć podejrzewać chorobę układu oddechowego o podłożu infekcyjnym.

W grę wchodzi zarówno zapalenie płuc, jak i zapalenie oskrzeli. Pamiętaj przy tym, że obie choroby wcale nie muszą się objawiać wysoką gorączką. Nie lekceważ objawu odkrztuszania plwociny i zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie