Objawy i leczenie półpaśca

Krzysztof Jagielski
16.07.2021

Półpasiec jest chorobą wirusową, która dość często dotyka osoby po przejściu ospy wietrznej. I choć panuje przekonanie, że nie jest to ani ciężka, ani groźna choroba, to zlekceważona może przynieść bardzo poważne i długofalowe konsekwencje dla zdrowia. Jakie są objawy półpaśca? Jak się go leczy? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czy objawy półpaśca są charakterystyczne?

Te początkowe niekoniecznie. Mało tego: wiele osób chorujący na półpasiec przez długi czas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, nie obserwując u siebie praktycznie żadnych objawów. W pierwszej fazie rozwoju choroby mogą się pojawić takie symptomy, jak:

  • ból gardła,
  • lekko podwyższona temperatura,
  • ogólne osłabienie.

Następnie w miejscu, w którym uaktywnił się wirus, rozwija się stan zapalny nerwu czuciowego. Powoduje to ból, którego intensywność jest kwestią indywidualną – niektórzy pacjenci uskarżają się na bardzo silne dolegliwości bólowe, inni natomiast odczuwają jedynie delikatne pieczenie skóry.

Po kilku dniach w miejscu stanu zapalnego pojawia się charakterystyczna dla półpaśca wysypka pęcherzykowa, która zaczyna się rozwijać przez kolejne dni, aż w końcu może zająć znaczny obszar skóry – szukaj jej na brzuchu, w okolicy zgięcia, bo to najczęstsza postać półpaśca.

Ważne

Warto natomiast wiedzieć, że u niektórych osób obserwuje się półpasiec na twarzy czy zgięciu kolanowym.

Typowe dla tej choroby jest również to, że zmiany skórne pojawiają się wyłącznie po jednej części ciała (stąd też jej nazwa). Wysypka niestety bardzo swędzi, ale nie należy jej drapać. Można stosować maści o działaniu znieczulającym i przeciwbakteryjnym.

Leczenie półpaśca

Wiele osób sądzi, że półpasiec sam mija – jest w tym trochę racji, natomiast nie oznacza to, że chorobę można zbagatelizować. Szczególnie osoby o obniżonej odporności są narażone na poważne powikłania, włącznie z utratą wzroku czy zapaleniem mózgu.

Leczenie półpaśca ma charakter objawowy. Lekarz przepisuje leki przeciwwirusowe oraz przeciwbólowe, które należy zacząć przyjmować w ciągu 2 dni od zakażenia – wtedy terapia jest najskuteczniejsza i najszybsza. Pacjentom, którzy uskarżają się na bardzo silne dolegliwości bólowe przepisuje się również zastrzyki z witaminy B1 oraz B12.

Choroba mija po około 2-3 tygodniach. W tym czasie pacjent nie powinien wychodzić z domu (półpasiec jest zaraźliwy) oraz musi korzystać z indywidualnych środków i przyborów higienicznych, takich jak ręczniki, mydło, gąbka etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie