Objawy cukrzycy – rozpoznaj, że dzieje się coś złego

Remigisz Szulc
31.01.2016

3 miliony Polaków chorują na cukrzycę. To choroba cywilizacyjna, która na całym świecie toczy ponad 350 milionów ludzi. Jej przyczyny są jasne: fatalny tryb życia, niska higiena zdrowotna, otyłość, lawinowy wzrost spożycia cukru. Lekarze nie mają żadnych wątpliwości – osób chorych na cukrzycę będzie przybywać, także wśród dzieci i młodzieży. Jeśli zastanawiasz się, czy ten problem nie dotyczy również Ciebie, to poznaj najczęstsze objawy cukrzycy.

Cukrzyca, która daje klasyczne objawy

Rozpoznanie cukrzycy bez przeprowadzenia dokładnych badań jest trudne. Z tego powodu do lekarza zbyt często trafiają osoby w już zaawansowanym stadium choroby. Towarzyszą im pełne objawy cukrzycy, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości. 100% pewność daje przeprowadzenie testu poziomu glukozy we krwi lub wykrywającego obecność glukozy w moczu.

Osobom chorującym na cukrzycę najczęściej towarzyszą klasyczne objawy, takie jak:

  • utrzymujące się przez długi czas zwiększone pragnienie, mimo regularnego nawadniania organizmu;
  • zwiększone oddawanie moczu – dzienna norma wynosi od 1 do 1,5 litra, u osób z cukrzycą ilość oddawanego moczu zwiększa się nawet 3-krotnie;
  • znacznie zwiększony apetyt – osoba chora na cukrzycę je bardzo dużo, ale nie odbija to się na jej wadze;
  • zmiany skórne, takie jak swędzenie, suchość, wiotkość;
  • pogorszenie widzenia;
  • często nawracające zapalenie pochwy.

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza, który zleci szczegółowe badania, przede wszystkim poziomu glukozy we krwi.

Ważne!

Cukrzycę rozpoznaje się w sytuacji, gdy stężenie glukozy w osoczu na czczo jest większe lub równe 126mg/100ml lub 200mg/100ml w przypadkowym pomiarze.

Gdy cukrzyca nie daje wyraźnych objawów

Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w przypadku osób w podeszłym wieku, które stanowią około połowę populacji Polaków chorujących na cukrzycę. Osoba starsza może w ogóle nie zauważyć u siebie klasycznych objawów choroby, rzadko występują one grupowo. Trudno jest także wykryć cukrzycę na podstawie badania moczu, ponieważ poziom glukozy może się w nim utrzymywać na prawidłowym poziomie z powodu podwyższenia tzw. progu nerkowego.

Ważne!

U osób starszych dopuszcza się także nieco wyższy poziom glukozy we krwi – na czczo może on wynosić nawet 140mg/100ml, a po posiłku 180mg/100ml.

Źle się czujesz? Zgłoś się do lekarza!

Cukrzyca może nie dać o sobie znać nawet przez wiele lat. Skąpe objawy nie budzą niepokoju chorego, który jednak w końcu trafia do lekarza w bardzo złym stanie. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu, szczególnie przez osoby otyłe i ze sporą nadwagą oraz te, które są obarczone genetycznie ryzykiem zachorowania.

Wcześnie wykryta i prawidłowo leczona cukrzyca pozwala na w miarę normalne życie. Jednak bagatelizowanie objawów, unikanie badań, a co gorsza rezygnacja z leczenia, zawsze prowadzi do fatalnych konsekwencji, włącznie z utratą wzroku, zawałem czy udarem mózgu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie