Nocne poty – jakie mogą być ich przyczyny?

Andrzej Winnicki
25.05.2022

Nocne poty to nic przyjemnego. Budzimy się w środku nocy lub nad ranem cali mokrzy, marząc tylko o wskoczeniu pod prysznic. Jeśli ta sytuacja powtarza się regularnie, to nie należy przechodzić nad nią do porządku dziennego. Częste nocne poty mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Przykłady znajdziesz w naszym poradniku.

Nadmierne przyjmowanie leków

Nocne poty mogą zaobserwować u siebie osoby, które przyjmują w zbyt dużych ilościach leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w tym te dostępne bez recepty. Podobny efekt może dać przyjmowanie leków antydepresyjnych i sterydowych oraz na nadciśnienie.

Tarczyc

Intensywne pocenie się w nocy, również w okresie zimowym, może wskazywać na zaburzoną termoregulację organizmu, co już wskazuje na problemy z tarczycą – a dokładnie na nadczynność tarczycy. Warto to skontrolować.

Menopauza

Nie jest to oczywiście choroba, natomiast warto o niej wspomnieć, ponieważ to właśnie menopauza jest jedną z najczęstszych przyczyn nocnych potów u kobiet. Wynika to po prostu z zaburzeń hormonalnych towarzyszących okresowi przekwitania.

Cukrzyca

Masz nocne poty, a do tego w ciągu dnia czujesz się ospały? Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który może zacząć podejrzewać u Ciebie cukrzycę. W przypadku tej choroby nocne poty są spowodowane znacznym spadkiem poziomu cukru we krwi podczas snu.

Infekcja

Zimne poty to standardowa reakcja organizmu walczącego z gorączką, dlatego jeśli przechodzisz infekcję wirusową czy bakteryjną, to nie ma się czym przejmować. Warto natomiast wiedzieć, że może to być również reakcja organizmu na niezdiagnozowane infekcje, w tym gruźlicę, mononukleozę zakaźna czy nawet zakażenie wirusem HIV.

Zaburzenia psychiczne

Jeśli masz nawracające nocne poty, a do tego w ostatnim czasie przeżywasz trudny okres w pracy czy w życiu prywatnym, to przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać właśnie w problemach natury psychicznej. Nocne poty to jeden z objawów nerwicy, depresji oraz zaburzeń lękowych.

Bezdech senny

Nocne poty przytrafiają się także osobom cierpiącym na bezdech senny, czyli popularne chrapanie. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ ma to fatalny wpływ na jakość snu, powoduje ciągłe uczucie zmęczenia oraz chroniczne niedotlenienie organizmu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie