Nietypowe objawy alergii wziewnej

Antoni Kwapisz
25.05.2023

Alergia wziewna kojarzy się przede wszystkim z kichaniem, katarem i łzawieniem oczu. U niektórych osób mogą jednak wystąpić także mniej oczywiste objawy, który początkowo w ogóle nie wiążemy z możliwą reakcją alergiczną. Sprawdź, jakie mogą być nietypowe objawy alergii wziewnej.

Senność

Osoby mające alergię wziewną bardzo często uskarżają się na senność, niezależnie od tego, jak dużo pracują i wypoczywają. Jeśli nawet po przespaniu kilkunastu godzin czujesz, że musisz się położyć, to może to mieć związek właśnie z alergią. Senność i przewlekłe zmęczenie wynikają z niskiej jakości snu, podczas którego u alergika pojawia się bezdech, duszność i chrapanie.

Bóle głowy

Ten objaw występuje u wielu alergików, natomiast jeśli nie towarzyszą mu również inne typowe objawy, to można łatwo przypisać go czemuś zupełnie innemu. Jeśli doświadczasz bólu głowy podczas spaceru po parku, wizyty w lesie, prac w ogrodzie itd., a nie dolega Ci nic innego, to być może warto skonsultować się z alergologiem.

Drażliwość

Zmiany zachowania, które nie są wywołane np. stresem, problemami w pracy czy silnym przeżyciem emocjonalnym, także mogą wskazywać na alergię wziewną. Zwłaszcza, gdy zauważasz u siebie drażliwość podczas ekspozycji na alergeny, np. kosząc trawę.

Chrypka, drapanie w gardle

Jeśli codziennie rano budzisz się z chrypką i bólem gardła, a nie masz infekcji, to może to być właśnie objaw alergii wziewnej – niekoniecznie na pyłki roślinne, ale także na alergeny roztoczy kurzu domowego.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Nietypowymi objawami alergii wziewnej mogą być również utrzymujące się w sezonie alergicznym problemy ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, nudności, biegunka lub zaparcia, wzdęcia itd. Jest to spowodowane tzw. alergią krzyżową, gdzie organizm ostro reaguje na białka występujące w niektórych alergenach, szczególnie pyłkach brzozy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.