Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie objawy?

Piotr Kowalczyk
18.01.2022

Neuropatia nerwu wzrokowego to poważne schorzenie, które wymaga szybkiej interwencji specjalisty. Charakteryzuje się ono dość specyficznymi objawami, jednak część osób je bagatelizuje i nie myśli o tym, aby udać się do lekarza okulisty. Warto wiedzieć, co powinno być na tyle alarmujące, by skłonić do niezwłocznych badań.

Czym jest neuropatia nerwu wzrokowego?

Neuropatia nerwu wzrokowego to termin, który odnosi się do uszkodzenia nerwu wzrokowego, a to z kolei jest wyjątkowo szerokim pojęciem. Polega ona na zaburzeniu w przewodzeniu impulsu w zakresie drogi wzrokowej. Można wyróżnić dwa jej rodzaje: toksyczną neuropatię nerwu wzrokowego oraz niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego. To bardzo poważne schorzenie, ponieważ nieleczone, doprowadza do całkowitego zaniku nerwu wzrokowego, a w konsekwencji do nieodwracalnej utraty widzenia. Przyczyną neuropatii nerwu wzrokowego może być zarówno uraz oka, jak i nieodpowiednia dieta (niedobór witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12), proces zapalny czy zmiany niedokrwienne.

Neuropatia nerwu wzrokowego – najczęstsze objawy

Początki choroby mogą nie wydawać się groźne, a cierpiąca na nią osoba może zbagatelizować problem. Najczęściej neuropatia nerwu wzrokowego objawia się lekkim rozmazywaniem się obrazu. Z czasem zaburzenie to może się pogłębić i doprowadzić do całkowitej utraty ostrości widzenia, choć wszystko zależy od konkretnego przypadku. Neuropatia najczęściej dotyka tylko jednego oka. Jeśli natomiast oboje oczu choruje, zmiany postępują nierównomiernie.

Oprócz problemów z widzeniem pojawiają się też trudność i ból związane z poruszaniem gałką oczną. Może również dojść do zaburzenia widzenia barwnego. W tym kontekście wiele zależy od przyczyny schorzenia. W przypadku niedokrwiennej neuropatii typowy jest nagły początek.  Jeśli natomiast chodzi o toksyczną neuropatię, często obserwuje się obustronnie występujące zaburzenia widzenia.

Jak zdiagnozować neuropatię nerwu wzrokowego?

W celu zdiagnozowania neuropatii nerwu wzrokowego wykonuje się badanie elektrofizjologiczne. Jeśli nerw wzrokowy jest zmieniony chorobowo, podczas tej procedury źrenica nie reaguje prawidłowo na światło. Jednocześnie tarcza nerwu wzrokowego okazuje się blada. W początkowym stadium choroby budowa poszczególnych elementów oka sprawia wrażenie prawidłowiej, ponieważ zmiany następują dopiero z czasem. Wykonując natomiast badanie pola widzenia, można sprawdzić, czy nie zwęziło się obwodowe pole widzenia, choć widzenie centralne zostało zachowane.

Neuropatia nerwu wzrokowego – co warto wiedzieć?

Jeśli ktoś podejrzewa u siebie neuropatię nerwu wzrokowego, powinien koniecznie udać się do okulisty w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Warto w tym celu wybrać doświadczoną klinikę, na przykład https://swiatoka.pl/. Nie należy zwlekać, ponieważ w przeciwnym razie choroba, jeśli rzeczywiście występuje w danym przypadku, będzie wchodziła w kolejne fazy i prowadziła do stopniowego pogarszania się wzroku, a w konsekwencji do jego całkowitej utraty. Szybkie zdiagnozowanie schorzenia i równie szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia podniesie szanse na zlikwidowanie problemu oraz całkowite wyzdrowienie.

W przypadku, gdy ktoś przechodził już neuropatię nerwu wzrokowego w jednym oku, powinien regularnie wykonywać badania, ponieważ choroba może nawrócić, zwykle dotykając drugie oko. Wśród osób szczególnie narażonych na wystąpienie neuropatii znajdują się wszyscy chorujący na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi, a także na cukrzycę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie