Naturalne suplementy na trudności z zasypianiem

Antoni Kwapisz
20.06.2023

W telewizji i radio regularnie możemy się natknąć na reklamy leków oraz suplementów diety na utrudnione zasypianie. Rzekomo gwarantują one głęboki, spokojny sen i mnóstwo energii do życia po przebudzeniu, co jest oczywiście daleko idącą nadinterpretacją. Tak naprawdę osoby, które mają problemy z zasypianiem, powinny zacząć od poszukania przyczyny oraz zmiany diety na taką, która wspiera zdrowy sen. Oto lista gotowych, naturalnych suplementów, które warto włączyć do swojego jadłospisu.

Orzechy

Jeśli lubisz, a przynajmniej tolerujesz orzechy, to mając problemy z zasypianiem postaraj się jeść te produkty codziennie – na przykład w formie dodatku do śniadania (świetny wybór do owsianki) czy popołudniowej przekąski.

Orzechy są zasobne w magnez i cynk, a więc składniki mające istotny wpływ na jakość ludzkiego snu. Dodatkowo magnez obniża poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, co także powinno się przełożyć na ułatwione zasypianie wieczorem.

Banany

Pyszne, dostarczające dużo energii, dlatego pożądane w diecie osób aktywnych. Okazuje się, że banany mogą również ułatwić zasypianie, a to za sprawą wysokiej zawartości wspomnianego już magnezu. Ponadto banany zawierają tryptofan, który ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, wykazując działanie antydepresyjne.

Ryby morskie

Tłuste ryby to bardzo dobry dodatek do diety osób cierpiących na bezsenność czy mających poważne problemy z wieczornym zasypianiem. Ryby morskie zawierają składniki pozytywnie wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę D, której niedobory są powszechne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym (brak słońca).

Sok wiśniowy

Na koniec propozycja, która powinna przypaść do gustu każdemu – w końcu kto nie lubi soku z wiśni. Taki sok jest przebogatym źródłem magnezu, fosforu, potasu, ale także melatoniny, czyli organicznego związku chemicznego powodującego uczucie senności i wspomagającego regulowanie rytmu dobowego organizmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie