Napoje dla niemowlaka

Mateusz Nowak
18.07.2019

Rozszerzanie diety malucha jest obecnie tematem numer jeden na większości stron internetowych przeznaczonych dla mam. Znacznie mniej informacji jest o tym co dawać dziecku do picia i w jakich ilościach? Woda, sok, glukoza, herbatka? Kiedy zacząć pojenie dziecka? Co będzie dla niego najlepsze?

Kiedy?

Od narodzin do około 6 miesiąca życia najlepiej kiedy dziecko jest karmione mlekiem matki. Jest ono w pełni wystarczające dla zaspokojenia głodu i pragnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym. Tu należy dziecko dopajać.

Ile ?

Ok. 20 % ilości zjadanego mleka czyli jeśli dziecko przyjmuje ok. 1000 ml mleka na dobę powinno wypić ok. 200 ml wody. Maluch który przyjmuje już stałe pokarmy jako samodzielne posiłki może wypić 400 ml. Oczywiście nie są to jakieś sztywne reguły. Płyny podajemy między posiłkami i jeżeli dziecko będzie miało ochotę to się napije.

Woda dla niemowlaków

 Najlepsza woda jest ta  niskozmineralizowana o niskiej zawartości sodu i siarczanów, które nie obciążą dodatkowo nerek. Tak jak i dla dorosłych polecana jest woda niegazowana, gdyż bąbelki mogą podrażnić układ pokarmowy i powodować wzdęcia.

Soki 

 Najlepsze są te świeżo wyciskane, ewentualnie gotowe, przeznaczone dla niemowlaków, ekologiczne. Soki nie są zakazane, jednak nie powinny stanowić jedynego płynu jaki podajemy dziecku. Najlepiej zacząć od podawania wody, bo jeśli dziecko na początku poczuje słodki smak soku nie będzie chciało napić się niczego innego.

Herbatki 

Są to płyny często do zadań specjalnych. na rynku dostępne są herbatki z melisą na noc dla wyciszenia czy z koprem na wzdęcia. Przy wyborze należy zwrócić uwagę żeby nie zawierały cukru.

Glukoza – często podawana była dzieciom jako pierwszy napój jakieś 30 lat temu. Wtedy byliśmy przyzwyczajeni że kawę i herbatę należy koniecznie osłodzić. Glukoza jako cukier prosty – delikatniejszy - stosowana była do dosładzania napojów niemowlaka. W szpitalach nadal poi się nią dzieci. Dziś glukoza ma zastosowanie w badaniu krzywej cukrowej, w celu wyrównania poziomu cukru we krwi u diabetyków, w kroplówkach podczas hospitalizacji.

Najlepszym sposobem na uzupełnianie płynów w ciągu dnia jest woda. Herbata czy soki są tylko dodatkiem i należy je spożywać z umiarem ze względu na występujący w nich cukier. Dzieci uczą się zdrowych nawyków od dorosłych, dlatego dajmy im dobry przykład.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.