Najczęstsze przyczyny obniżonego libido

Jerzy Biernacki
10.11.2023

Brak libido, szczególnie w młodym wieku, jest powodem do niepokoju. Może prowadzić do pogorszenia relacji w związku, fatalnie wpływać na wydajność w pracy, obniżać samopoczucie. Pamiętajmy również, że obniżenie libido nie bierze się znikąd i zawsze ma jakieś podstawy, również zdrowotne. Te najczęstsze omawiamy w naszym poradniku.

Przekwitanie

W przypadku pań obniżone libido najczęściej ma związek z menopauzą, natomiast u panów może to być spowodowane andropauzą.

Cukrzyca typu 2

Rozwijająca się cukrzyca powoduje osłabienie libido, dlatego osoby z grupy ryzyka tej choroby powinny zmotywować się do skorzystania z badań profilaktycznych.

Zła dieta

Częstą przyczyną osłabienia libido jest stosowanie nieodpowiedniej, skrajnie niezdrowej diety, która obfituje w półprodukty, fast foody, źródła tłuszczów trans oraz cukry.

Nadwaga i otyłość

W tym przypadku osłabione libido może wynikać z nieakceptowania swojego ciała i strachu przed pokazywaniem się nago w obecności partnera.

Nadużywanie alkoholu

Osoby, które często sięgają po alkohol, z czasem mogą zaobserwować u siebie wyraźne osłabienie libido. Podobnie mają osoby nadużywające leków, uzależnione od nikotyny oraz narkotyków.

Zaburzenia snu

Sen jest podstawową potrzebą człowieka, ważniejszą nawet niż zaspokojenie popędu seksualnego, dlatego osoby przemęczone i wiecznie niewyspane siłą rzeczy mają obniżone libido.

Stres

Brak pociągu seksualnego bardzo często ma związek z życiem w stresie, który ma fatalny wpływ na funkcjonowanie organizmu i uniemożliwia czerpanie przyjemności ze współżycia.

RZS

Osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów bardzo często zgłaszają obniżenie libido. Ten problem obserwuje się u 3 na 4 osób z RZS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie