Najczęściej powtarzane mity dotyczące leczenia ortodontycznego

Maciej Piwowski
19.11.2021

Na temat wizyt u praktycznie każdego lekarza tworzy się wiele nieprawdziwych mitów - opieramy swoje przypuszczenia na tym, co spotkało innych ludzi i potem sami boimy się wybrać na taką wizytę. A tymczasem zwykle wszystkie te informacje zwyczajnie mijają się z prawdą - a my niepotrzebnie zaniedbujemy swoje zdrowie. Trzeba regularnie badać swój organizm i tak samo powinno się sprawdzać, czy wszystko jest dobrze z naszymi zębami. Dlatego właśnie warto chodzić do ortodonty.

To normalne, że nie do końca lubimy, gdy ktoś zajmuje się naszymi zębami - czasami wiąże się to z bólem, na pewno jest to duży koszt i w przypadku założenia aparatu na zęby, także uczucie dyskomfortu. Nie zawsze też po prostu odpowiada nam konieczność noszenia takiego aparatu – w szczególności osoby młode są na tym punkcie trochę przewrażliwione. Warto jednak po prostu zweryfikować posiadane informacje – a najłatwiej będzie to zrobić poprzez zapisanie się na wizytę do ortodonty. On z chęcią odpowie na nasze pytania.

Czy aparat zakładamy tylko po to, aby nasze zęby wyglądały lepiej?

Bardzo wiele osób w dalszym ciągu uważa, że jeżeli nie przeszkadza im wygląd ich zębów to nie ma żadnej potrzeby, aby iść do ortodonty i zakładać aparat. Nie do końca jednak o to tutaj chodzi – taki aparat nie ma tylko poprawić wyglądu naszych zębów. Ma on przede wszystkim umożliwić ich prawidłową pracę - tak, abyśmy mogli je łatwo wyczyścić i korzystać z nich w celu przeżuwania pokarmów. Jeżeli będą one nienaturalnie stłoczone czy wykrzywione to może pojawić się sporo problemów w przyszłości - to właśnie dlatego leczenie ortodontyczne zaczynamy najwcześniej, jak to tylko możliwe.

Aparat mogą nosić tylko i wyłącznie osoby młode

Faktycznie noszenie aparatu na zębach kojarzy nam się głównie z ludźmi młodymi - bo i wtedy ortodonci zwykle zalecają rozpoczęcie takiego leczenia. Jest ono na pewno prostsze, można więcej osiągnąć i efekty pojawiają się szybciej – ale wcale nie oznacza to, że dorosły człowiek nie może już założyć sobie aparatu, jeżeli jest faktycznie taka potrzeba. Jest to możliwe i nawet zalecane, jeżeli nie mieliśmy wcześniej okazji, aby naprawić swoje wady zgryzu – lepiej zrobić to później niż nie robić tego wcale. W tym okresie życia mamy też przecież lepsze warunki finansowe, więc konieczność odbywania częstych wizyt nie powinna stanowić problemu. Zawsze warto dbać o swoje zęby. A jeżeli nie mamy pewności, czy u nas taki aparat jest faktycznie potrzebny – ortodonta odpowie nam na wszelkie pytania, jeżeli umówimy się do niego na wizytę kontrolną. W Warszawie (Śródmieście, Żoliborz) polecamy stomatologa w Dorodent.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.