Na czym polega piaskowanie zębów?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacznie rozpowszechniły się różnego rodzaju usługi dentystyczne i stomatologiczne, które kiedyś nie wchodziły w standardową ofertę lekarzy stomatologów oraz higienistów dentystycznych, a które pozwalają utrzymać w należytym stanie higienę jamy ustnej oraz poprawić estetykę i stan uzębienia. Poza skomplikowanymi zabiegami, związanymi z stomatologią zachowawczą, protetyką, endodoncją i implantologią, większość gabinetów oferuje także podstawowe zabiegu zmierzające do usunięcia kamienia nazębnego gromadzącego się na powierzchni płytek zębów oraz zachowania ich w należytym stanie higienicznym. Do najpopularniejszych zabiegów, które służą temu celowi, należy bez wątpienia piaskowanie zębów, stosowane od wielu lat powszechnie przez dentystów w całym kraju. Na czym tak naprawdę polega ten zabieg i komu jest on dedykowany?

Piaskowanie zębów należy do grupy zabiegów higienizacyjnych, których celem jest oczyszczenie płytki nazębnej z osadu gromadzącego się na powierzchni zębów. Zmierza ono też do usunięcia przebarwień szkliwa oraz oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego (o ile nie został on usunięty podczas wykonanego wcześniej zabiegu skalingu). Usługa piaskowania zębów polega na wykorzystaniu specjalnego proszku, którym – po jego połączeniu z powietrzem i wodą – przy pomocy specjalnego urządzenia czyści się zęby. Wytworzona substancja, uderzając w powierzchnię zębów, powoduje usunięcie z niej osadu oraz przebarwień szkliwa. Zabieg piaskowania przeznaczony jest dla wszystkich tych pacjentów, którzy mają skłonności do powstawania osadu nazębnego. W szczególności dotyczy to osób regularnie palących papierosy oraz pijących często herbatę, kawę oraz soki owocowe. Osoby należące do tych grup powinny poddawać się zabiegowi co kilka miesięcy. Pozostałe osoby z kolei powinny wykonywać profilaktycznie piaskowanie zębów co najmniej raz w roku, co pozwoli im utrzymać estetyczny wygląd zębów oraz wysoką higienę jamy ustnej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że skaling i piaskowanie zębów nie są zabiegami wzajemnie się zastępującymi, a jedynie uzupełniającymi. Choć przeważnie wykonywane są one razem podczas jednej wizyty u stomatologa, mają one zupełnie inne zadanie. Skaling usuwa bowiem z powierzchni zębów twarde złogi nazębne, piaskowanie z kolei jedynie dobry osad i przebarwienia. Wykonanie piaskowania przez skalingiem powodowałoby, że urządzenie używane do piaskowania jedynie wypolerowałoby złogi kamienia nazębnego, którzy tworzył się na powierzchni zębów. Rezygnacja z piaskowania doprowadziłaby natomiast do sytuacji, kiedy odpowiednio oczyszczone nie zostałyby miejsca trudno dostępne, takie jak na przykład przestrzenie międzyzębowe.

Zabieg piaskowania zębów jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Nie ma też przeciwskazań do stosowania go u pacjentów w młodym wieku. Wszelkie możliwe podrażnienia ustępują bardzo szybko od zakończenia wykonywania zabiegu i nie utrzymują się dłużej u żadnych pacjentów, aniżeli przez kilka godzin.

Więcej o piaskowaniu można znaleźć tutaj: http://www.freshmed.com.pl/gabinet-stomatologiczny/piaskowanie-zebow-katowice

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.