Leki przeciwbólowe w żelu – kiedy i dlaczego są lepsze od tabletek?

Mariusz Siwko
27.04.2023

Każdy z nas co jakiś czas sięga po leki przeciwbólowe – na przykład z powodu bólu głowy, krzyża czy zęba. Najpopularniejsze są oczywiście niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie tabletek, które można kupić nie tylko w aptece, ale też w drogerii czy na stacji benzynowej. Wiedz natomiast, że bywają sytuacje, w których korzystniej będzie sięgnąć po lek przeciwbólowy w żelu. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czym są leki przeciwbólowe w żelu?

Takie leki nie różnią się składem od tych w formie tabletek. Jedyna różnica polega na tym, że nie przyjmuje się ich doustnie, ale stosuje zewnętrznie, najlepiej miejscowo. Pierwotnie leki w żelu zostały stworzone z myślą o sportowcach (również amatorach), natomiast dziś są chętnie wybierane przez osoby, które cierpią z powodu bólów mięśniowych czy stawowych.

Kiedy należy stosować żel zamiast tabletek?

Lek przeciwbólowy w formie żelu jest optymalnym wyborem wtedy, gdy potrafimy dokładnie zlokalizować źródło bólu i mamy możliwość komfortowego użycia takiego leku. Wiadomo, że w sytuacji, gdy doznajemy bólu głowy w pracy, nikt nie zacznie się smarować żelem po czole – tutaj zawsze wygra wygodna w połknięciu tabletka.

Jeśli jednak dokuczają Ci bóle ze strony mięśni, stawów, przewiało Cię i „ciągnie” Cię bark, to lek przeciwbólowy w formie żelu będzie świetnym wyborem.

Przewagi leków przeciwbólowych w żelu

Podstawową korzyścią wynikającą ze stosowania leków przeciwbólowych w formie żelu jest to, że nie obciążają one żołądka. Dzięki temu są bezpieczniejszym wyborem dla osób z nieżytem żołądka, cierpiących na zgagę, nadkwasotę i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Kolejną zaletą leków w formie żelu jest to, że działają dokładnie w miejscu bólu. Dzięki temu szybciej przynoszą ulgę i nie osłabiają percepcji – nie maskują więc pozostałych dolegliwości, które mogą wskazywać na zupełnie inne dolegliwości zdrowotne, wymagające konsultacji z lekarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.