Leki na grypę – wybór jest mocno ograniczony

Maciej Piwowski
26.04.2023

W Polsce mamy epidemię grypy. Chorują setki tysięcy ludzi, w większości na szczęście stosunkowo łagodnie. Standard leczenia grypy przewiduje leżenie w łóżku, przyjmowanie preparatów przeciwgorączkowych i nawadnianie organizmu. Okazuje się jednak, że grupa jest jedną z nielicznych chorób wirusowych, na które opracowano dedykowane leki.

Dwa preparaty

Obecnie w leczeniu grypy wykorzystuje się wyłącznie dwa preparaty, czyli:

  1. Oseltamiwir (Tamiflu).
  2. Zanamiwir (Relenza).

Pierwszy z nich jest skuteczny w leczeniu grypy pandemicznej A/H1N1v, natomiast wykazuje niską skuteczność w przypadku grypy sezonowej. Z kolei zanamiwir bardzo dobrze radzi sobie z wirusami sezonowymi.

Tylko na receptę

Oba leki na grypę są dostępne wyłącznie na receptę i można je kupić w aptece. Podaje się je również w szpitalu, gdy u pacjenta występują ciężki powikłania pogrypowe.

Cena

Leki na grypę są stosunkowo drogie, ponieważ opakowanie Tamiflu kosztuje w polskich aptekach około 130-150 złotych (na 5 dni kuracji).

Liczy się czas podania leku

Trzeba również pamiętać, że oba leki wykazują największą skuteczność w przypadku szybkiego podania. Zaleca się, aby rozpocząć kurację w ciągu 2 dni od wystąpienia objawów grypy.

Dodatkowo należy podkreślić, że leki na grypę są przepisywane przez lekarza wyłącznie w uzasadnionych przypadkach – osobom z grupy ryzyka wystąpienia poważnych powikłań, osobom z osłabioną odpornością, dzieciom oraz osobom, u których grypa ma bardzo agresywny przebieg.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie