Leczenie wrastających paznokci z pomocą chirurga

Marek Szydełko
19.11.2021

Pojawienie się problemu wrastających paznokci to na pewno nic przyjemnego – odczuwamy silny ból, mamy kłopoty z poruszaniem się i czasami nie jesteśmy w stanie w ogóle założyć na nogę buta. Bardzo ważne jest tutaj to, aby nie zwlekać ze znalezieniem pomocy – im dłużej czekamy, tym gorzej się czujemy i zwyczajnie jest to nierozsądne podejście do tematu. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba wybrać się do podologa. Dokładnie obejrzy on naszą stopę i oceni, jaki plan leczenia w ogóle wchodzi w naszym przypadku w grę.

A dlaczego paznokcie w ogóle zaczynają wrastać? Potencjalnych przyczyn jest mnóstwo. Bardzo często walczą z tym sportowcy, którzy spędzają długie godziny na treningach i są tym samym narażeni na różnego rodzaju urazy. Również kobiety na pewno sobie nie pomagają poprzez noszenie butów na wysokim obcasie – ich czubek jest mocno zwężony i przez to właśnie może pojawić się problem z wrastającymi paznokciami. A czasami przyczyny trzeba się doszukiwać w genach – to także jest możliwe. Jeżeli nie uzyskamy niezbędnej pomocy w gabinecie podologa to zainteresować powinna nas chirurgia palca.

Jak może pomóc nam chirurg?

Chirurgia palca to przede wszystkim operacyjne usunięcie tej części płytki, która sprawia nam największy problem. Nie jest to na szczęście zabieg skomplikowany i raczej nie trwa długo - możemy spodziewać się lekkiego nacięcia przy pomocy skalpela oraz tego, że otrzymamy od chirurga kilka szwów. Oczywiście całość odbywa się pod znieczuleniem – nie powinno to jednak potrwać dłużej niż około 20 minut. Nie mamy więc się czego obawiać - a na pewno szybko poczujemy ogromną ulgę.

Co ciekawe, nawet bardziej istotne od samego zabiegu – jest późniejsze dbanie o swoją stopę. Nie możemy zaniedbać zmiany opatrunków i przez pierwsze 24 godziny po operacji konieczne jest powstrzymywanie się od chodzenia. Prawidłowa higiena to tutaj podstawa, bo inaczej może dojść do rozwoju infekcji.

Jak uchronić się przed problemem wrastających paznokci?

Najprościej będzie oczywiście po prostu unikać sytuacji, w których możemy narazić się na wrastające paznokcie – unikajmy noszenia szpilek i dodatkowo chrońmy nasze stopy przed urazami. A jak już cokolwiek zacznie nas boleć to szybko wybierzmy się z tym do lekarza, aby mógł zapobiec rozwojowi problemu. Wrastające paznokcie często występują także u osób mających nadwagę, a tutaj jedynym sposobem na wygranie z tym zagrożeniem będzie po prostu spadek kilogramów. Zróbmy wszystko, abyśmy jednak nie musieli niedługo odwiedzać gabinetu chirurga. W Poznaniu polecamy Anmedica.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.