Kto nie powinien pić kawy?

Andrzej Winnicki
17.04.2024

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. W rozsądnych ilościach nie tyle nie szkodzi, co wręcz może sprzyjać zdrowiu. Niestety, nie w każdym przypadku. Są osoby, które z różnych powodów nie powinny sięgać po kawę lub mogą robić to tylko okazjonalnie. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym

Chociaż kawa w pewnych ilościach może mieć dobry wpływ na wyregulowanie ciśnienia krwi, to jednak osoby z już stwierdzonym nadciśnieniem tętniczym powinny jej unikać, a przynajmniej mocno ograniczyć jej spożycie.

Osoby z zaburzeniami lękowymi

Nie każdy o tym wie, tymczasem kofeina może nasilać objawy lęku, w tym nerwowość, szybkie bicie serca czy uczucie niepokoju. Z tego samego powodu picie kawy powinny drastycznie ograniczyć osoby zestresowane.

Osoby z problemami żołądkowymi

Kawa może zwiększać produkcję kwasu żołądkowego i nasilać objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, zgagi czy wrzodów żołądka.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią

Kobietom spodziewającym się dziecka oraz karmiącym naturalnie zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny do 200 mg dziennie (czyli około 2 filiżanek). Regularne przekraczanie tej dawki zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dla płodu i niemowlęcia (kofeina przenika do mleka matki).

Osoby z zaburzeniami snu

Kofeina może zakłócać cykle snu i powodować bezsenność, szczególnie u osób wrażliwych na jej działanie lub pijących kawę późnym popołudniem czy wieczorem.

Osoby chorujące na osteoporozę

Kofeina może zwiększać wydalanie wapnia z moczem, co potencjalnie może wpływać na gęstość kości, zwłaszcza przy niskim poziomie przyswajania wapnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie