Kresa biała jest przedłużeniem pochewek lewego i prawego mięśnia brzucha. Te część ludzkiego ciała, zbudowaną z tkanki łącznej, można zlokalizować mniej więcej w połowie drogi między spojeniem łonowym a wyrostkiem mieczykowatym mostka. Kresa biała potrafi sprawiać problemy, na które szczególnie często uskarżają się kobiety w ciąży i krótko po porodzie. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.
Kresa biała ma ważną rolę do odegrania. Jej zadaniem jest stabilizowanie mięśni brzucha oraz amortyzowanie przenoszonych przez nie obciążeń. Dzięki temu stosunkowo rzadko dochodzi do poważnych kontuzji mięśni tej grupy. Niestety, gorzej sytuacja wygląda z samą kresą, która nie tylko jest narażona na przeciążenie zewnętrzne, ale również na ciągły nacisk ze strony narządów wewnętrznych.
Najczęściej diagnozowaną kontuzją jest rozejście kresy białej, na które uskarża się stosunkowo dużo kobiet w okresie ciąży. Na to związek przede wszystkim z powiększeniem macicy, co powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i tym samym zwiększenie nacisku na kresę. To częsty problem w przypadku ciąż mnogich.
W skrajnym przypadku może dojść nawet do przerwania kresy białej, co zwykle następuje podczas akcji porodowej. Wywołuje to ból zlokalizowany pośrodku brzucha, nasilający się po wysiłku fizycznym. Przerwanie kresy białej może również powodować problemy z wypróżnianiem się.
Inną dość częstą przypadłością związaną z kresą białą jest jej przepuklina. To efekt osłabienia tkanki łącznej i wytworzenia się tzw. worka przepuklinowego (do którego mogą przedostawać się jelita). W efekcie na brzuchu dobrze widoczny jest charakterystyczny guzik, bolesny podczas dotykania i utrudniający normalne funkcjonowanie, zwłaszcza osobom aktywnym fizycznie.
W przypadku przerwania kresy białej lub bardzo zaawansowanej przepukliny niemal zawsze rekomenduje się przeprowadzenie operacji. Trzeba natomiast pamiętać, że mówimy tutaj o zabiegu inwazyjnym, w obrębie jamy brzusznej, co może się wiązać z długą i kłopotliwą rekonwalescencją.
Dlatego coraz częściej zaleca się pacjentom poddanie się rehabilitacji kresy białej, która ma na celu odbudowę tkanki łącznej oraz umieszczenie jelit wchodzących do worka przepuklinowego na właściwym miejscu. Wcześnie rozpoczęta i odpowiednio dobrana rehabilitacja przynosi bardzo dobre efekty, a przede wszystkim jest działaniem zachowawczym.