Kosmetolog radzi: jak prawidłowo stosować kremy z filtrem?

Mateusz Nowak
16.08.2021

Większość z nas na szczęście nie zapomina o zabraniu na wakacje kremu z filtrem. To podstawowy produkt, jaki musi znaleźć się w kosmetyczce osób wybierających się na urlop, niezależnie od tego, czy w kraju, czy może za granicą. Zupełnie inną kwestią jest natomiast prawidłowe stosowanie kremu z filtrem – na tym polu niestety wciąż popełniamy mnóstwo podstawowych błędów. Jak zatem używać kremu tak, aby rzeczywiście odnieść z tego korzyści? Sprawdź w naszym poradniku.

Wybierz odpowiedni krem

Na rynku znajdziemy dziś zatrzęsienie kremów z filtrem do opalania. Są produkty dla osób w każdym wieku, nawet dla małych dzieci. Wybierając krem koniecznie przeczytaj jego skład i unikaj produktów zawierających sztuczne substancje, np. silikony, które mogą działać drażniąco na skórę.

Jaki faktor?

Tuta sprawa wydaje się być prosta. Najbezpieczniej jest zainwestować w krem z filtrem o wysokim faktorze, czyli SPF 50. Jest to uniwersalny wybór dla każdego. Wiele osób niestety wychodzi z założenia, że gdy będą stosować taki krem, to nie uzyskają wymarzonej opalenizny, co nie jest wcale prawdą. Ważniejsza jest natomiast ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Rada

Krem z najwyższym filtrem bezwzględnie należy stosować do ochrony dzieci, osób o jasnej karnacji oraz mających różnego rodzaju problemy skórne.

Prawidłowa aplikacja

Tutaj od zawsze popełniane są te same błędy. Tymczasem warto zapamiętać bardzo prostą zasadę: krem z filtrem nakładamy na ciało minimum pół godziny przed wyjściem na słońce. Robiąc to w momencie położenia się na leżaku nie zapewniamy skórze ochrony – w tym czasie może już dojść do pierwszych niewielkich poparzeń słonecznych!

Kolejną zasadą jest uzupełnianie ochrony. Chodzi o to, aby po około 3 godzinach ponownie zaaplikować krem ochronny, ponieważ jego działanie jest ograniczone, a wpływ na to ma również pot. Z kolei osoby korzystające z kąpieli w morzu czy w basenie powinny ponownie nakładać krem ochronny zaraz po wyjściu z wody, nawet jeśli używają kosmetyku wodoodpornego.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: krem ochronny nakładamy na wszystkie odsłonięte części ciała, włącznie z twarzą (szczególnie nos), dłońmi oraz podeszwami stóp.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.