Kompletujesz wyprawkę dla noworodka? W pierwszej kolejności zadbaj o zdrowy sen maluszka

Mateusz Nowak
08.12.2020

Czy wiesz, że niemowlę do 3. miesiąca życia przesypia nawet od 16 do 20 godzin na dobę? Tak duża dawka snu jest mu potrzebna do prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Rolą rodziców jest zapewnić maluszkowi komfortowe i zdrowe warunki do spania, o czym w dużej mierze decyduje łóżeczko niemowlęce oraz zastosowany w nim materac. Obu tym elementom trzeba poświęcić najwięcej uwagi na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka. Garść praktycznych wskazówek oraz inspiracji znajdziesz w naszym poradniku.

Jaki rodzaj materaca dla niemowlaka będzie najlepszy?

Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje materaców dla małych śpiochów, dlatego nie dziwi, że rodzice mogą się w tym łatwo pogubić. Zwłaszcza, że sprzedawca w sklepie nie zawsze ma odpowiednie kompetencje do rekomendowania konkretnego produktu. Komu więc ufać? Najlepiej fizjoterapeutom oraz neonatologom.

Ci jednoznacznie wskazują, że najlepszym wyborem dla noworodka i niemowlęcia jest materac piankowy, w tym z dodatkową warstwą pianki wysokoelastycznej lub pianki lateksowej. Dlaczego? Z kilku powodów. Przede wszystkim materac z pianki PUR charakteryzuje się dobrym podparciem pleców maluszka, co jest korzystne na etapie rozwoju wciąż delikatnego kręgosłupa dziecka, umożliwiając mu swobodną zmianę pozycji w czasie snu.

Materace piankowe mają również tę zaletę, że zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. Oznacza to, że dziecko nie powinno się nadmiernie pocić, a tym samym będzie spokojniej spać i rzadziej domagać się pilnej nocnej wizyty mamy czy taty.

Wielu rodziców niestety nie zdaje sobie z tego wszystkiego sprawy i kompletując wyprawkę dla niemowlaka kwestię materaca traktuje po macoszemu. Wciąż można się spotkać z opinią, że przecież materac nie ma wielkiego znaczenia, bo „niemowlę jest lekkie”, bo „i tak nie przesypia ciągiem 8 godzin” itp. To poważny błąd.

Materac ma wręcz kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka, zapewniając mu odpowiednie warunki do regeneracji. Niemowlę, które się wysypia, przyjmuje prawidłową pozycję w czasie snu, jest mniej rozdrażnione, spokojniejsze, ma lepszy apetyt.

To jest ważne!

Prawidłowo dobrany materac minimalizuje ryzyko śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS. To najczęstsza przyczyna zgonów w okresie poporodowym.

Jak wybrać dobry materac dla noworodka?

Wiesz już, że powinien to być materac piankowy, ewentualnie lateksowy. To jednak wcale nie oznacza, że możesz sięgnąć po pierwszy-lepszy produkt. W grę wchodzą jeszcze inne kryteria wyboru. Bezsprzecznie najlepszą rekomendacją jest to, że materac otrzymał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Kolejną kwestią, na jaką zwracamy uwagę, jest rodzaj tkanin wykorzystanych do obszycia materaca. Powinny to być materiały posiadające Certyfikat Oëko-Tex – gwarantuje to, że materiał jest przyjazny dla skóry człowieka i ma właściwości antyalergiczne.

Wszystkie te kryteria spełniają materace dostępne w oficjalnym sklepie internetowym marki Woodies® Safe Dreams. Mają one status wyrobów medycznych I klasy, w cenie posiadają zdejmowany, trójwarstwowy pokrowiec z antypoślizgową krawędzią. Materace dla niemowląt od Woodies® otrzymały atesty PZH, doskonale zabezpieczają przed rozwojem bakterii, grzybów oraz groźnych alergenów, na czele z roztoczami kurzu domowego.

Liczy się także wkład pod materac

Wybierając meble dla dziecka, a konkretnie łóżeczko, baczną uwagę trzeba zwrócić na wkład, nazywany również dnem czy stelażem. Powinien on być wykonany z naturalnych, najlepiej nielakierowanych i niemalowanych materiałów. Dobrym wyborem zawsze będzie wkład z drewnianych listewek brzozowych, jaki w swoich łóżeczkach stosuje również wspomniana marka.

Taki stelaż emituje przyjemny, naturalny zapach, jest odpowiednio trwały, a dzięki optymalnemu, rekomendowanemu przez UOKiK rozstawowi szczebelków (co 56 mm) zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i najwyższy poziom bezpieczeństwa dziecka.

Wyprawkę dla noworodka zapewniającą maluszkowi zdrowy sen skompletujesz w oficjalnym sklepie internetowym polskiej marki Woodies® Safe Dreams. Jej produkty wybrały już m.in. Anna Lewandowska czy Maffashion. Marka zasłynęła również zorganizowaniem ważnej akcji społecznej, w ramach której wspólnie z Iwoną Cichosz przygotowała film poradnikowy dla głuchoniemych i niesłyszących rodziców pomagający w wybraniu dobrego łóżeczka niemowlęcego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.