Komórki młodości

Andrzej Winnicki
30.03.2020

Odmładzanie twarzy nigdy jeszcze nie było tak skuteczne jak dziś. Odkąd poznano cudotwórczą moc naszych komórek macierzystych medycyna estetyczna rozwija się szybciej i ma więcej zwolenników niż kiedykolwiek, bo dzięki nim jest to szansa na naturalne piękno nawet w podeszłym wieku. O regeneracyjnej mocy komórek macierzystych opowiada dr Adam Gumkowski z AgKlinik, która jako pionierska w Polsce wprowadziła zabiegi z ich wykorzystaniem.

Czym są komórki macierzyste?

Dr Adam Gumkowski: Komórki macierzyste są najważniejszymi komórkami organizmu człowieka. Są to komórki o unikatowych zdolnościach do samoodnowy i przekształcania się we wszystkie inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka w przeciwieństwie do  komórek somatycznych, czyli dojrzałych, nie mających zdolności do przekształcanie się i  występujących tylko w organizmie osób dorosłych). To właśnie te komórki (a dokładniej - ich określone frakcje w powiązaniu z odpowiednimi białkami) wykorzystywane są w nowoczesnej medycynie regeneracyjnej. Odpowiednie frakcje komórek regeneracyjnych z licznymi czynnikami ich wzrostu najprościej uzyskać możemy z tkanki tłuszczowej . Tu należy połączyć zdania I to te komórki są bardzo intersujące w zabiegach terapii regeneracyjnych. W organizmie naszym obecne są przez całe życie, jednak z biegiem czasu ich potencjał do samoodnowy, ich liczba i wymiana – maleją. Jest to jeden z  powodów dlaczego człowiek starzeje się. 

Jakie jest działanie komórek macierzystych?

Dr Adam Gumkowski: Komórki macierzyste posiadają zdolność rozpoznawania uszkodzonych tkanek i inteligentnie potrafią je naprawiać. Przybierają postać tkanki, do której są podane. Np. gdy podaje się je do skóry  – przybierają postać komórek skóry, gdy do tkanki nerwowej – tkankę nerwową, podobnie jest również w przypadku innych tkanek. W ten sposób uczestniczą w regeneracji tkanek. 
W zależności od sygnału, jaki otrzymują, mogą odbudowywać naczynia krwionośne, regenerować blizny, uszkodzone nerwy,  przyczyniają się do gojenia ran oraz hamują reakcje zapalne i immunologiczne. Niestety nie zawsze jesteśmy z stanie podać odpowiedni sygnał żeby je zaktywizować  i to jest praca na najbliższe lata.

Na czym polega odmładzanie skóry twarzy komórkami?

Dr Adam Gumkowski: W przypadku zabiegu na twarz z wykorzystaniem komórek macierzystych po około miesiącu od wykonania możemy zaobserwować likwidowanie problemów skórnych - spłycenie drobnych zmarszczek, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, a także poprawę jej gęstości, jej napięcia oraz elastyczności. Znacząco zmniejszają się również pory skóry, co daje efekt świeżości i  zdrowia. Skóra rzeczywiście wygląda na co najmniej 10 lat młodszą. Ponadto zabieg przyspiesza gojenie  ran i jako jedyna technologia powoduje gojenie w formie regeneracji, co zapobiega powstawaniu blizn. Czyli po zabiegach nie ma praktycznie żadnych śladów. Powstają nowe naczynia krwionośne, które poprawiają dotlenienie i odżywienie skóry. Zabieg polega na pobraniu od pacjenta  tkanki tłuszczowej, z której  następnie, po specjalnym przygotowaniu, uzyskuje się frakcję komórek tzw  SVF.  Podaje się je w miejsca, które wymagają regeneracji. 

--

Dr Adam Gumkowski – specjalista II stopnia chirurgii ogólnej – w 2009 roku w Cambridge zdał egzamin z zakresu chirurgii estetycznej. Jest członkiem International Board of Cosmetic Surgery, European Academy of Cosmetic Surgery oraz International Society of Lipolysistherapy.

Od 1992 roku zajmuje się chirurgią estetyczną. Specjalizuje się w zabiegach mało inwazyjnych: w szczególności modelowania sylwetki za pomocą liposukcji, przeszczepów własnej tkanki tłuszczowej w dowolne miejsce ciała oraz w zabiegach bezbliznowego podnoszenia i powiększenia piersi.

Jako pierwszy w Polsce chirurg w zakresie chirurgii estetycznej i certyfikowany członek International Board of Cosmetic Surgery przeprowadza zabiegi podniesienia piersi za pomocą siatki, szkoli lekarzy w zakresie implantacji nici wchłanialnych i niewchłanialnych w celu podniesienia twarzy i szyi oraz obsługi laserów.

Dr Gumkowski uzyskał wiele prestiżowych tytułów i dyplomów, ukończył specjalistyczne kursy, jak m.in. II International Course Advances of Plastic and Aesthetic Surgery w Barcelonie, Advance International Course of Aesthetic Surgery w Rzymie, II International Course of Rhinoplastia w Madrycie i wiele innych. Uczestniczy w licznych szkoleniach w kraju i zagranicą stale podnosząc swoje kwalifikacje i przenosi swoje doświadczenia szkoląc lekarzy w Polsce i za granicą. Stworzona przez niego AGKlinik-klinika sztuk pięknych to miejsce , w którym od ponad 27 lat pacjenci i pacjentki poddają się zabiegom dzięki, którym pooprawia się ich samopoczucie i samoocena, a co najważniejsze często jakość życia.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.