Kiedy lepiej się wstrzymać z wizytą w gabinecie kosmetycznym?

Krzysztof Jagielski
28.07.2021

Większość zabiegów kosmetycznych jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu – oczywiście pod warunkiem, że wykonuje je osoba mająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Dlatego zaleca się, aby z takich zabiegów korzystać wyłącznie w renomowanych gabinetach, najlepiej zatrudniających kosmetologów. Bywają jednak sytuacje, kiedy trzeba wstrzymać się z wizytą, aby niepotrzebnie nie ryzykować np. zmianami skórnymi czy osłabieniem skuteczności terapii. Kilka typowych przypadków omawiamy w naszym poradniku.

Ciąża

W okresie ciąży, a szczególnie w trzecim trymestrze, nie powinno się korzystać z żadnych zabiegów medycyny estetycznej. Nie są też one raczej potrzebne, ponieważ kobiety w stanie błogosławionym z reguły i tak nie narzekają na swój wygląd. To zasługa wzmożonej produkcji estrogenu, który odpowiada za piękny wygląd skóry, włosów i paznokci.

Okres karmienia piersią

Odradza się korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej kobietom karmiącym piersią. Wszystko dlatego, że nie ma pewności, czy niektóre składniki kosmetyków i innych środków aplikowanych klientce nie przenikają do mleka. Poza tym kobieta w ciągu pierwszych miesięcy od porodu musi najpierw wrócić do formy fizycznej. Obserwuje też u siebie wiele problemów skórnych czy włosowych, z którymi trudno jest sobie poradzić przed uregulowaniem gospodarki hormonalnej organizmu, co po prostu wymaga czasu.

Przechodzenie choroby nowotworowej

Osoby przechodzące chemioterapię czy radioterapię nie mogą poddawać się zabiegom kosmetycznym, ponieważ przyjmowane przez nich środki zwalczające komórki nowotworowe mogą m.in. zaburzać proces krzepnięcia krwi. Poza tym przechodzenie choroby nowotworowej mocno obciąża organizm, który nie powinien być poddawany dodatkowym bodźcom towarzyszącym zabiegom kosmetycznym i kosmetologicznym.

Przechodzenie infekcji skórnych

Każda aktywna infekcja skórna jest wyraźnym przeciwwskazaniem do poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. To z jednej strony kwestia higieny, a z drugiej bezpieczeństwa – żaden kosmetolog nie zagwarantuje, że w fazie np. infekcji grzybiczej przeprowadzenie zabiegu nie będzie miało negatywnego wpływu na skórę.

Ponadto z zabiegów medycyny estetycznej nie mogą korzystać osoby przyjmujące leki i inne specyfiki zaburzające krzepnięcie krwi, np. na bazie kwasu acetylosalicylowego, czosnku czy miłorzębu japońskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.