Leki opioidowe nigdy nie były tak powszechnie dostępne w Polsce jak np. w USA, gdzie swego czasu wybuchła nawet tzw. epidemia opioidowa. Wówczas mnóstwo osób uzależniło się od tych leków z powodu niefrasobliwości lekarzy, zbyt lekką ręką przepisujących je swoim pacjentom nawet na stosunkowo niewielkie dolegliwości. W naszym kraju dostęp do opioidów jest ściśle reglamentowany, a lekarze zawsze starannie oceniają, czy taki lek rzeczywiście jest potrzebny pacjentowi. Sprawdź, kiedy lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu leku opioidowego.
Szczególnie po poważnych, rozległych operacjach pacjentowi może towarzyszyć trudny do zniesienia ból, który da się zagłuszyć przy pomocy leków opioidowych. Te muszą być jednak precyzyjnie dawkowane i stopniowo ograniczane w celu zmniejszenia ryzyka uzależnienia.
Chroniczny, silny ból towarzyszący pacjentowi jest wskazaniem do przepisania leków opioidowych, które mają na celu zapewnienie pacjentowi relatywnie dobrego komfortu życia. Najczęściej stosuje się je w przebiegu leczenia chorób nowotworowych i neurologicznych, na przykład po złamaniu kręgosłupa.
W stanie paliatywnym leczenie nie ma już na celu przywrócenia pacjentowi zdrowia, ale zapewnienie mu godnych warunków życia, w tym bez nieznośnego bólu. Leki opioidowe pełnią tutaj kluczową rolę, umożliwiając pacjentom w bardzo ciężkim stanie spędzenie ostatnich dni, tygodni czy miesięcy w domu, ewentualnie w hospicjum, usuwając przy tym ogromne cierpienie fizyczne.