Kamica żółciowa: jak się ją leczy?

Marek Szydełko
20.04.2021

Kamica żółciowa jest dość częstą przypadłością, której nie należy życzyć nawet największemu wrogowi. Powoduje ona potworny ból, skazując nieszczęśnika na duże i co najgorsze przewlekłe cierpienie. Kamica żółciowa na szczęście poddaje się leczeniu, ale niestety ma tendencję do nawracania. Sprawdź, jakie metody leczenia proponuje współczesna medycyna.

Czym dokładnie jest kamica żółciowa?

W przebiegu kamicy żółciowej obserwuje się tworzenie złogów, potocznie nazywanych kamieniami, w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny tego zjawiska. Czynnikiem ryzyka jest natomiast zagęszczenie oraz zastój żółci.

Żółć jest zasobna w cholesterol oraz barwniki żółciowe – to one tworzą wspomniane złogi, które drażnią błonę śluzową pęcherzyka żółciowe i wywołują stan zapalny. To z kolei powoduje wydzielania wapnia odkładającego się w kamieniach.

Powstałe kamienie blokują przepływ żółci, co zaburza proces trawienia pokarmów. Objawy choroby zwykle nasilają się po zjedzeniu czegoś tłustego i ciężkostrawnego. Gdy dojdzie do zablokowania szyjki pęcherzyka żółciowego albo przewodu żółciowego, pojawia się ostry, bardzo trudny do zniesienia ból. Mówimy wówczas o ataku kolki.

Jak leczyć kamienie żółciowe?

Po zdiagnozowaniu u pacjenta kamieni żółciowych priorytetem jest udrożnienie ujścia żółci. Czasami następuje to samoistnie poprzez naturalne rozbicie kamienia żółciowego, jednak w cięższych przypadkach należy go usunąć operacyjnie. W przeciwnym razie może dojść do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz ogólnego zakażenia organizmu.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu całego pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się w nim kamieniami – zabieg ten fachowo nazywamy cholecystektomią. Nie jest to bardzo skomplikowana operacja, najczęściej przeprowadza się ją metodą laparoskopową, dzięki czemu pacjent szybciej wraca do formy.

Jeśli jednak istnieje szansa na rozbicie kamieni żółciowych bez ich fizycznego usunięcia, to lekarz przepisuje pacjentowi leki zażywane doustnie, które zawierają kwas ursodezoksycholowy. Jest to fizjologiczny składnik ludzkiej żółci, który ułatwia wydalenie kamieni z organizmu.

Zaznaczamy natomiast, że opisana metoda nieoperacyjna jest stosowana wyłącznie w lekkich stanach kamicy żółciowej. Konsensus lekarski zakłada, że dużo skuteczniejsze i przynoszące trwałe efekty jest jednak całkowite usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie