Jest pierwsza na świecie szczepionka przeciwko RSV

Remigisz Szulc
01.06.2023

RSV, czyli wirus oddechowy, jest szczególnie groźny dla małych dzieci i osób starszych. Od ponad 60 lat trwały prace nad stworzeniem szczepionki, które nareszcie zakończyły się sukcesem. Preparat opracowany przez firmę GSK został dopuszczony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Szczepienia mogą ruszyć już jesienią tego roku.

Wysoka skuteczność szczepionki

RSV to wirus, który może dokonać spustoszenia w organizmie osób o obniżonej odporności, między innymi prowadząc do zapalenia płuc. Do tej pory medycyna dysponowała jedynie lekami łagodzącymi przebieg zakażenia. Teraz bronią przeciwko wirusowi jest również szczepionka.

Preparat GSK wykazał dużą skuteczność w testach przeprowadzonych na grupie około 25 tys. pacjentów. Zapobiegał chorobie w 83 proc. przypadków, a w 94 proc. chronił przed ciężkim zachorowaniem, które zwykle kończyło się tlenoterapią lub nawet podłączeniem chorego do respiratora.

Trzeba również podkreślić, że póki co szczepionka została dopuszczona do stosowania u osób starszych, które bardzo ciężko przechodzą zakażenie RSV. Na razie nie ma informacji o zatwierdzeniu szczepień dzieci nowym preparatem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.