Jakie są przeciwwskazania do jedzenia rabarbaru?

Maciej Piwowski
05.07.2023

Wielu z nas początek lata jednoznacznie kojarzy się z rabarbarem. Ten sezonowy przysmak jest idealnym dodatkiem do ciast, można z niego przyrządzić kompot czy nawet przyjemnie orzeźwiającą zupę. Okazuje się jednak, że są osoby, które powinny wykluczyć rabarbar ze swojej diety. Oto główne przeciwwskazania do jedzenia rabarbaru i zawierających go produktów.

Kamienie nerkowe

Jeśli masz kamicę nerkową, to musisz unikać produktów spożywczych zawierających szczawiany. Niestety, zaliczamy do nich również pyszny rabarbar, który jest jednym z najbogatszych źródeł szczawianów. Jedzenie rabarbaru może zwiększyć ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych i tym samym wystąpienia bardzo nieprzyjemnego ataku kamicy.

Osoby z wysokim potasem

Wysoki poziom potasu w organizmie jest jedną z przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli lekarz zalecił Ci przejście na dietę ubogą w potas, to nie ma w niej miejsca na rabarbar – przynajmniej nie w dużych ilościach.

Okazjonalne zjedzenie kawałka drożdżówki z rabarbarem nie powinno być problemem, natomiast częste picie kompotu z tego owocu czy raczenie się przetworami z rabarbaru zdecydowanie jest niewskazane.

Dna moczanowa

Dna moczanowa oraz inne przewlekłe choroby stawów stanowi wyraźne przeciwwskazanie do spożywania rabarbaru. Wszystko przez to, że rabarbar jest bogatym źródłem kwasu szczawiowego, a ten wpływa na metabolizm puryn, co z kolei zaostrza objawy dny moczanowej.

Przeciwwskazaniem jest również alergia na rabarbar, która na szczęście nie jest częstym problemem, ale jednak występuje u niektórych osób. Objawami alergii na rabarbar są przede wszystkim drętwienie języka, opuchlizna ust, trudności z oddychaniem czy łzawienie oczu, które pojawiają się krótko po zjedzeniu tego owocu lub jego przetworów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie