Kontuzje mięśniowe należą do najczęstszych urazów, jakim ulegają osoby aktywne fizycznie. Chodzi nie tylko o bywalców siłowni, ale też biegaczy czy fanów jazdy na rowerze. Takie kontuzje bywają bardzo problematyczne, sprawiając ból i zmuszając do okresowego zaprzestania aktywności. Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia? Oto kilka wskazówek.
Jeśli czasami o tym zapominasz, to nic dziwnego, że miewasz kontuzje mięśniowe. Nierozgrzane mięśnie są napięte, przez co bardzo łatwo ulegają mikro urazom. Nie zawsze objawia się to silnym bólem, jednak jeśli trening jest kontynuowany, a sytuacja z brakiem rozgrzewki się powtarza, to w pewnym momencie może dojść do naderwania czy nawet zerwania mięśnia.
Codzienna gimnastyka jest świetną formą profilaktyki kontuzji mięśniowych. Nie dość, że pozwala rozgrzać mięśnie, to jeszcze ma pozytywny wpływ na elastyczność pozostałych tkanek miękkich, jak więzadła i ścięgna. Dodatkowo niepozorna gimnastyka działa wzmacniająco na ciało, co przekłada się na lepsze efekty właściwego treningu.
Uprawianie sportu nie powinno mieć nic wspólnego z popisywaniem się. Ćwicz tak, aby było to komfortowe i zdrowe dla Twojego ciała. Nie próbuj niczego nikomu udowadniać. Jeśli czujesz, że Twoją granicą jest obciążenie na poziomie np. 20 kilogramów, to nie ma sensu katować się większym obciążeniem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do bardzo poważnej kontuzji – nie tylko mięśniowej.
Mnóstwo osób uprawiających sport nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele błędów technicznych popełnia. Najczęściej można je zaobserwować u biegaczy oraz osób ćwiczących na siłowni. Prawidłowa technika to fundament efektywności treningu oraz najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka kontuzji mięśniowych. Dlatego warto tutaj postawić na trening pod opieką doświadczonego trenera personalnego, który zwróci uwagę na błędy i pomoże Ci je skorygować.