Jak suplementować witaminę D?

Mariusz Siwko
13.12.2017

Witamina D jest bardzo ważna dla każdego ludzkiego organizmu. Jej nadmiar jak i jej niedobór może być bardzo groźny dla zdrowia, a zatem na pewno bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o to, aby owej witaminy dostarczyć do organizmu w odpowiedniej ilości. W jaki sposób? Tutaj na pewno można wskazać na kilka możliwości, aczkolwiek w głównej mierze będziemy chcieli wskazać na to, że witamina D całkiem słusznie jest nazywana witaminą słońca, a tym samym bardzo ważnym aspektem jest przebywanie na podwórku w dni słoneczne odpowiednią ilość czasu. To promienie słoneczne bowiem powodują, że pod naszą skórą uruchamiają się procesy wytwarzania owej witaminy.

Wpływ witaminy D na organizm człowieka

Wiemy, że owa witamina D jest bardzo korzystna dla ludzkiego organizmu, jest niezbędna do tego, aby mógł on normalnie i zdrowo funkcjonować, ale musimy również zapytać o szczegóły, o elementy, na które owa witamina ma wpływ największy. Tutaj wskażemy na takie aspekty jak:

- wzmocnienie kości oraz zębów, w tym głównie w fazie rozwoju człowieka

- wzmocnienie układu odpornościowego ludzkiego organizmu

- wpływ na funkcjonowanie układu krążenia

- zmniejszenie ryzyka zachorowania na różnego rodzaju nowotwory

Kiedy należy sięgnąć po witaminę D?

Warto spacerować w słoneczne dni, warto również sięgać po witaminę D w postaci suplementów diety, aczkolwiek na pewno trzeba jasno wskazać na to, że witaminę D można również przedawkować, co może być związane z różnymi skutkami ubocznymi. Zarówno niedobór jak i nadmiar spożywanej witaminy D może być dla człowieka groźny, może powodować różne nieprzyjemności. O jakich skutkach ubocznych jest zatem mowa? Jeśli chodzi o nadmiar spożywanej witaminy D, to może się on wiązać z takimi objawami jak nudności, utrata apetytu, ogólne osłabienie, zwiększone pragnienie, biegunka, wymioty, pocenie się, nadmierne oddawanie moczu, ból głowy. Te objawy są nie tylko dokuczliwe, ale mogą być także groźne. Jeśli natomiast chodzi o kwestię niedoboru witaminy D, to możemy mieć do czynienia z takimi skutkami ubocznymi jak chociażby utrata apetytu, biegunka, bezsenność, bóle w mięśniach, bóle kostne, niesmak, zaburzenia widzenia. Tym samym zadbanie o to, aby witamina D pojawiła się w naszej diecie w odpowiedniej ilości jest czymś bardzo istotnym, czymś wręcz kluczowym.

Można sięgać po tabletki zawierające witaminę D i taka suplementacja na pewno jest bardzo właściwa, gdyż wiemy, że sięgamy po odpowiednią ilość tejże witaminy. Niemniej jednak bardzo kluczowe, najbardziej kluczowe znaczenie ma przebywanie w słoneczne dni na spacerach, ponieważ to właśnie owo słonce jest dla nas najlepszym źródłem owej witaminy D i o tym fakcie nie powinniśmy zapominać, powinniśmy mieć go bezwzględnie na uwadze. Zapotrzebowanie na witaminę D jest bardzo zróżnicowane, uzależnione od wielu czynników, od wieku, jak również od innych elementów. Tym samym tejże kwestii na pewno nie powinniśmy zaniedbywać w naszej codzienności, powinniśmy na nią zwrócić szczególną uwagę, bo to kwestia naszego zdrowia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.