Jak sprawdza się endoproteza stawu biodrowego?

Mateusz Nowak
23.11.2021

Możliwość wszczepienia protezy stawu biodrowego to niewątpliwie jedno z takich osiągnięć medycyny, które naprawdę zmieniło życie wielu ludzi na całym świecie. Proteza biodra pozwoliła im kontynuować dotychczas znane życie - bez konieczności ciągłego przebywania na wózku lub życia z obezwładniającym bólem. Endoproteza sprawia, że jesteśmy w stanie praktycznie zapomnieć o tym, że kiedyś nasze własne biodro sprawiało nam problemy. To na pewno ogromna szansa dla osób starszych, które bez takiej protezy - mogłyby stracić swoją samodzielność i stać się zależne od innych.

Endoproteza jest wszczepiana w drodze operacji – jest to konieczne. Chirurg musi pozbyć się naszej chorej tkanki i kości biodra – a następnie zastąpić je protezą. Na pewno jest to skomplikowany zabieg – aczkolwiek obecnie wykonuje się go już bardzo często i pacjenci mają też do dyspozycji różnego rodzaju materiały, z których tworzone są takie protezy biodra. Odpowiedni model wybierze dla nas lekarz na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań.
 

Co warto wiedzieć o takim zabiegu?

Proteza biodra wszczepiana jest podczas operacji, która trwa zazwyczaj około 2 godziny. Ważną informacją, którą musimy znać jest to, że w trakcie tego zabiegu tracimy sporo krwi – dlatego też konieczne może być jej przetaczanie. Nie jest to jednak niezbędne w każdej sytuacji – mimo to czasami zdarza się, że pacjent specjalnie oddaje swoją krew na dwa tygodnie przed takim zabiegiem.

Już w następnej dobie po przeprowadzeniu operacji – pacjent musi zacząć ćwiczyć. Powoli próbujemy wtedy wstawać i zalecana jest też pionizacja. O wszystkim na pewno poinformuje nas lekarz – tak, abyśmy dokładnie wiedzieli, co będzie się z nami działo w dniach po wszczepieniu protezy. Bardzo istotna będzie również profilaktyka przeciwzakrzepowa. Przez kilka tygodni możemy spodziewać się tego, że będziemy musieli nosić specjalne pończochy i przyjmować zalecane nam leki. W szpitalu spędzamy zwykle nie więcej niż tydzień.

Rehabilitacja jest bardzo ważna

Proteza biodra to na pewno dla nas duża szansa – ale musimy mocno przyłożyć się do rehabilitacji, która po operacji jest niezbędna. To od niej będzie tak naprawdę wszystko zależało. Musimy nauczyć się korzystać z naszej endoprotezy – tak, aby nie były nam już potrzebne kule. Wiele osób jest w stanie z nich zrezygnować już po dwóch miesiącach od zabiegu – ale na pewno dużą rolę będzie tu odgrywał też nasz wiek, waga i ogólna sprawność organizmu. Polecamy zabiegi w Warszawie w klinice Medi Horizon Clinic.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie