Jak rozpoznać początki schizofrenii? Wczesne objawy

Andrzej Winnicki
12.08.2019

Schizofrenia to jedna z najczęstszych, a jednocześnie najcięższych chorób psychicznych. Dotyka osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i seniorów. W początkowej fazie można ją łatwo pomylić z depresją, choć przebieg obu tych schorzeń jest inny (mogą natomiast występować równocześnie). Skuteczność leczenia schizofrenii jest ściśle uzależniona od wczesnego postawienia diagnozy, dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać pierwsze objawy tej choroby. Wymieniamy je w naszym poradniku.

„Dziwny nastrój”

Osoby, u których diagnozuje się początki schizofrenii, z reguły zgłaszają, że od pewnego czasu narzekają na gorszy nastrój. Obserwują u siebie stany depresyjne, potrafią zmieniać nastawienie o 180 stopni w ciągu chwili (od płaczu do euforii i odwrotnie), są bardzo wrażliwe na punkcie tego, co mówią inni, czasami nie wykazują żadnej empatii.

Halucynacje

Bardzo charakterystycznym objawem schizofrenii jest słyszenie głosów. Osoby z otoczenia schizofrenika powinny zwrócić na to szczególną uwagę i tego nie bagatelizować. Jeśli bliska osoba co jakiś czas pyta: „Słyszałeś to?” albo „Nie mów teraz do mnie, bo próbuję się skupić” (a nikt nic nie mówił), to trzeba zacząć się niepokoić. Ponadto schizofrenik może widzieć dziwne rzeczy, co jest skutkiem nadwrażliwości na światło.

Zmiana nawyków

Jeśli osoba, u której podejrzewa się schizofrenię, w krótkim czasie przeszła od stanu nocnego marka do rannego ptaszka, to mamy tutaj do czynienia z bardzo typowym objawem choroby. Podobnie będzie w sytuacji, gdy dana osoba wcześniej była bardzo aktywna, uprawiała sport, a teraz nie chce się jej nawet podnieść z łóżka.

Pogorszenie relacji z bliskimi

Schizofrenik na wczesnym etapie rozwoju choroby może zachowywać się bardzo dziwnie w kontaktach z rodziną czy przyjaciółmi. Charakterystyczne jest między innymi używanie słownictwa, które do tej pory nie było typowe dla danej osoby. Schizofrenik może stać się złośliwy lub przesadnie empatyczny, unikać spotkań towarzyskich, nagle zerwać znajomość czy prowokować kłótnie.

Zmiany życiowe

Na początkowy etap schizofrenii wskazuje nagła zmiana upodobań danej osoby – zwłaszcza, jeśli mówimy tutaj o człowieku dojrzałym. Schizofrenik może np. z dnia na dzień zmienić sposób ubierania, przestać dbać o siebie, zacząć palić czy pić alkohol lub zażywać narkotyki, przejść na inną religię lub w ogóle porzucić jakiekolwiek wyznanie.

Każdy z tych objawów jest bardzo niepokojący i powinien zostać skonsultowany ze specjalistą – może to być psycholog z uprawnieniami psychoterapeuty lub psychiatra.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie