Jak prawidłowo wykonać zastrzyk przeciwzakrzepowy?

Antoni Kwapisz
16.02.2023

Zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyny to standard w przypadku leczenia chorób i urazów wymagających leżenia czy długotrwałego przebywania w jednej pozycji – na przykład złamania nogi. Zwykle pacjent aplikuje je sobie samodzielnie lub z pomocą kogoś z rodziny. Nie jest to nic przyjemnego, ale też nie stanowi wielkiej filozofii. W naszym poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać zastrzyk przeciwzakrzepowy.

Podstawą jest higiena

Zanim przystąpisz do wykonania zastrzyku z heparyny, to pamiętaj o dokładnym umyciu rąk oraz odkażeniu miejsca wkłucia. Zastrzyki są gotowe do podania, nie trzeba niczego nabierać do strzykawki – zestaw składa się z ampułki i igły, kupujemy go w aptece.

Chwytamy fałd skórny

Zastrzyki przeciwzakrzepowe podaje się w brzuch, a dokładnie w fałd skórny. Wybieramy takie miejsce, aby minimalna odległość od pępka wynosiła 5 centymetrów.

Wbijamy igłę

Wbicie igły musi być zdecydowane, wówczas pacjent poczuje tylko delikatne ukłucie. Nie przeciągamy tego procesu, nie robimy nic na próbę – jeden szybki ruch i igła musi znaleźć się w ciele aż do nasady ampułki.

Podajemy zawartość ampułki

Po wbiciu igły podajemy całą zawartość leku, co zajmie może sekundę. W tym momencie pacjent może się uskarżać na nieprzyjemny ucisk, jednak jest to jak najbardziej naturalne i łatwe do zniesienia.

Ostrożnie wyjmujemy igłę i po bólu

Analogicznie do podania zastrzyku, teraz zdecydowanym ruchem wyciągamy igłę, uważając, aby jej nie złamać. Wyrzucamy ampułkę i ewentualnie odkażamy miejsce podania oraz igłę, jeśli ma być użyta ponownie.

Na koniec podkreślmy jeszcze, że zastrzyki z heparyny należy podawać zawsze w innym miejscu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia silnego obrzęku i związanych z tym dolegliwości u pacjenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie