Jak prawidłowo przeprowadzić inhalację sterydami?

Jerzy Biernacki
29.12.2022

Inhalacje sterydami to zyskująca na popularności metoda leczenia infekcji dróg oddechowych – między innymi zapalenia oskrzeli. Jest bardzo skuteczna i stosunkowo mało uciążliwa. Warunek jest jeden: inhalacje trzeba przeprowadzać w sposób prawidłowy. Podstawowe zasady przybliżamy w naszym poradniku.

Tylko w pozycji siedzącej

Przede wszystkim inhalacji nigdy nie wykonujemy na leżąco. Trzeba przyjąć pozycję siedzącą, wyprostować plecy i skupić się na przyjmowaniu leku, nie rozpraszając się telefonem czy oglądaniem filmu (i tak utrudni to hałas generowany przez inhalator).

Ustnik lepszy niż maska

Wiele osób preferuje przeprowadzanie inhalacji sterydami przy pomocy maski. Warto natomiast wiedzieć, że o wiele skuteczniejszą metodą jest użycie ustnika. Gwarantuje on, że cała zawartość leku trafi prosto do dróg oddechowych, co przyspieszy efekty leczenia.

Oddychamy ustami

Częstym błędem popełnianym przez osoby przeprowadzające inhalacje sterydami (zwłaszcza dzieci) jest oddychanie przez nos. Powoduje to marnowanie leku i osłabia efektywność leczenia. Dlatego pamiętajmy, że zawsze należy oddychać przez usta, biorąc głębokie wdechy i spokojnie, powoli wydychając powietrze.

Pamiętaj o higienie po inhalacji

Bezpośrednio po inhalacji należy nie tylko dokładnie umyć maskę/ustnik, zbiornik leku oraz rurkę, ale także udać się do łazienki przeprowadzić podstawowe czynności higieniczne. Absolutnym minimum jest przepłukanie ust oraz umycie twarzy, natomiast wskazane jest również umycie zębów. Zapobiegnie to ryzyku infekcji grzybiczej, która może się przytrafić w trakcie leczenia sterydami przyjmowanymi w formie inhalacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.