Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego, niż podanie kropli do nosa – zwłaszcza tych w aerozolu. Okazuje się jednak, że wielu z nas robi to źle, przez co skuteczność domowej kuracji jest niższa. Każdemu zależy na tym, aby jak najszybciej pozbyć się nieznośnego kataru, stąd warto zacząć od przyswojenia sobie kilku prostych zasad. Sprawdź, jak prawidłowo aplikować krople do nosa.
Na początek trzeba możliwie dokładnie oczyścić nos, czyli po prostu się wysmarkać w chusteczkę. W przypadku małych dzieci wskazane jest użycie aspiratora (ustnego lub podłączanego do odkurzacza).
Krople należy aplikować albo w pozycji Mygida (czyli leżąc na plecach, z głową odchyloną do tyłu), albo w pozycji Ragana (czyli leżąc na boku, w tzw. pozycji modlącego się muzułmanina). Nie należy tego robić na stojąco czy siedząco.
W zależności od tego, czy stosujemy produkt podawany w formie kropelkowej, czy w aerozolu, należy skierować końcówkę butelki na ściankę nosa (krople) lub delikatnie wsunąć ją w otwór centralnie (aerozol).
Następnie stosujemy jedno- lub dwukrotną aplikację, dodatkowo wciągając płyn poprzez pociągnięcie nosem. Nie należy się przejmować ściekaniem kropli do gardła – nie jest to przyjemne, ale też nie zmniejsza skuteczności preparatu.
Po 2-3 minutach powinien się już pojawić pożądany efekt odetkania nosa.
Większość popularnych kropli do nosa dostępnych na polskim rynku może być podawana przez 3 do 4 dni. Jeśli po tym czasie objawy (katar, zatkany nos) nie miną, to należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Samodzielne przedłużanie stosowania kropli jest prostą drogą do przesuszenia śluzówki nosa, co prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu – i tak tworzy się błędne koło.