Jak prawidłowo aplikować czopek?

Jerzy Biernacki
12.05.2021

Leki w czopkach uchodzą za wyjątkowo problematyczne w stosowaniu, ale to tylko mit. Okazują się być one dużo skuteczniejsze w porównaniu z lekami przyjmowanymi doustnie – w takiej formie szybciej uwalniania jest substancja czynna (m.in. dlatego małym dzieciom podaje się leki przeciwgorączkowe przede wszystkim w czopkach). Warto natomiast wiedzieć, jak prawidłowo aplikować czopek sobie samemu. To wcale nie jest trudne, a gotową „instrukcję” znajdziesz w naszym poradniku.

Wypróżnij się

Jest to wskazane, ponieważ bezpośrednio po zaaplikowaniu czopka nie powinno się korzystać z toalety. Jeśli więc czujesz parcie na wypróżnienie, to idź do ubikacji jeszcze przed podaniem leku. Pamiętaj również, aby się podmyć i dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.

Możesz użyć rękawiczek

Nie jest to konieczne, natomiast niektóre osoby czują się swobodniej, gdy przed aplikacją czopka założą rękawiczki jednorazowe. W aptece są również dostępne specjalne osłonki na palec wskazujący.

Właściwa aplikacja

Czopek najlepiej jest umieścić w odbycie będąc w pozycji leżącej, dlatego zdejmij bieliznę i połóż się wygodnie na łóżku – bokiem, z jedną nogą ugiętą w kolanie. Następnie chwyć czopek i ostrożnie włóż go w odbyt zaokrągloną stroną. Może to być dość nieprzyjemne, ale nie bój się – czopek nie wyrządzi Ci krzywdy. Zrób to zdecydowanym ruchem. Jeśli masz taką potrzebę, możesz lekko zwilżyć odbyt wodą (nie stosuj natomiast żadnych lubryfikantów).

Rada

Niektóre osoby preferują aplikowanie czopka w pozycji kucznej. Możesz jej spróbować, jeśli na boku Ci nie wychodzi.

Przytrzymanie czopka

Po umieszczeniu czopka w odbycie zostanie on przesunięty w głąb ciała poprzez mięsień zwieracza. Dzięki temu lek już nie powinien się wysunąć. Dla pewności warto przez kilkanaście sekund zaciskać pośladki i pozostać w obecnej pozycji.

Rada

Jeśli czopek się wysunie, to powtórz całą procedurę – nie musisz wymieniać dawki leku.

Po kilku minutach od aplikacji możesz już wstać (o ile masz taką potrzebę). Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem i nie korzystaj z toalety przez minimum godzinę – poza sytuacją, w której czopkiem jest lek o działaniu przeczyszczającym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.