Kurzajki, czyli brodawki, to małe zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Nie jest to poważny problem medyczny, natomiast z całą pewnością nie dodaje urody. Kurzajki mogą być też problematyczne w codziennym życiu, np. utrudniając chwytanie przedmiotów. Istnieje szereg mniej lub bardziej skutecznych sposobów na pozbycie się kurzajek. W naszym artykule omawiamy profesjonalne zabiegi, którym można się poddać np. w gabinecie kosmetycznym czy u chirurga.
Jednym z najpopularniejszych zabiegów na kurzajki jest ich wymrażanie. Używa się do tego ciekłego azotu. Metoda ta jest bardzo skuteczna, natomiast także bolesna, dlatego raczej nie zaleca się jej np. u małych dzieci. Efekt zabiegu jest trwały, ponieważ ciekły azot bezpowrotnie niszczy komórki brodawki.
Elektrokoagulacja polega na usunięciu kurzajki za pomocą prądu elektrycznego, natomiast laseroterapia polega na precyzyjnym usuwaniu kurzajek za pomocą lasera. Obie metody są równie skuteczne, natomiast należy się im poddawać jedynie w wyspecjalizowanych gabinetach.
Jest to metoda chirurgiczna, polegająca na mechanicznym usunięciu kurzajki za pomocą specjalnej łyżeczki chirurgicznej. Sposób jest bardzo skuteczny, gwarantuje pozbycie się całej kurzajki, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że po zabiegu może zostać nieestetyczna blizna.
Aby zapobiec powstawaniu kurzajek, należy dbać o higienę osobistą, unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak baseny i prysznice, a także nie dzielić się ręcznikami i innymi przyborami higienicznymi z postronnymi osobami.
Dodatkowo należy dbać o wzmacnianie odporności organizmu poprzez zdrową dietę, regularny ruch i odpowiednią ilość snu.