Jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza?

Mariusz Siwko
17.05.2021

Wiosna rozwija się w naszym kraju wyjątkowo leniwie w tym roku. Nie oznacza to jednak, że równie leniwie ruszają do ataku kleszcze, które roznoszą niebezpieczne dla nas choroby. Tak naprawdę, szkodniki te ruszyły do ataku już pod koniec zimy i dały o sobie znać. Niektórzy eksperci wskazują również na problem tego, że w tym roku nadciąga znacznie większa fala kleszczy niż w roku poprzednim, a to oznacza, że jeszcze bardziej jesteśmy narażeni na ugryzienia. Warto więc wiedzieć, jak uniknąć takiego niezbyt przyjemnego spotkania, a także jak zareagować w razie, gdy już do niego dojdzie.

Sezon na kleszcze- gdzie można je spotkać?

Mimo że wiosna jeszcze nie w pełni zawitała do naszego kraju, kleszcze okazują się już teraz być wyjątkowo aktywne. Sezon na kleszcze można więc uznać za rozpoczęty.

Warto więc wiedzieć, w jakich miejscach przestrzeni publicznej, jesteśmy najbardziej narażeni na ataki z ich strony. Okazuje się, że oprócz oczywistego miejsca, jakim są lasy, kleszcze chętnie przesiadują na krzewach do wysokości 1,5 metra, a także na łąkach i w miejskich parkach. Są to więc miejsca, które najchętniej wybieramy na spacery. Ugryzienie przez kleszcza nie jest w ogóle bolesne, jednak może być bardzo niebezpieczne.

Ukąszenie przez kleszcza może być bardzo niebezpieczne. Warto pamiętać o tym, że po usunięciu kleszcza ze skóry, ten mały pajęczak może być poddany badaniu genetycznemu na obecność chorób odkleszczowych. Dzięki takiemu badaniu możemy wykluczyć możliwość zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Czym grozi nam ugryzienie przez kleszcza?

Okazuje się, że nawet niewielkie kleszcze, roznoszą groźne dla naszego zdrowia patogeny. Niemniej jednak, nie zawsze ugryzienie przez zakażonego kleszcza, musi skończyć się zakażeniem.

Ryzyko zakażenia jest spore, czego nie powinniśmy lekceważyć. Kleszcze najczęściej roznoszą boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjozę czy anaplazmozę i bartonelozę.

Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza. Można ją rozpoznać po wędrującym rumieniu, który może się pojawić  około tygodnia po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza. Ma on dość charakterystyczny wygląd, gdyż jest on mocno zaczerwieniony po środku, po czym stopniowo blednie, by znów zaczerwienić się na obrzeżach.  Niestety pojawia się tylko u około połowy osób zakażonych. Należy mieć na uwadze, że rumień może w ogóle nie wystąpić, co nie oznacza, że nie zostaliśmy zakażeni boreliozą. Szacunkowo, można powiedzieć, że objaw ten występuje u około 30 do 60% osób po ugryzieniu przez kleszcza. Innym objawami, które mogą sugerować boreliozę są symptomy grypopodobne. Zakażony może odczuwać bóle głowy, mięśni i stawów, a także ogólne rozbicie i osłabienie, często pojawia się także stan podgorączkowy. W konsekwencji, nieleczone objawy mogą prowadzić do zakażenia układu nerwowego. 

Inną chorobą roznoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu.  W pierwszej fazie choroby mogą pojawić się: gorączka, bóle mięśni i bóle głowy. Niemniej jednak, w ciągu tygodnia organizm jest w stanie sam zwalczyć infekcje. Niestety, u niewielkiej części pacjentów może dojść do rozwinięcia się drugiej fazy choroby, która obejmuje objawy neurologiczne. Może wystąpić gorączka, a towarzyszyć jej mogą nudności i wymioty. W konsekwencji może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, a nawet mózgu co będzie skutkować wieloma ciężkimi symptomami.

Jak postępować w przypadku znalezienie kleszcza na ciele?

Pamiętajmy, że im krócej kleszcz znajduje się wbity w skórę, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Pod żadnym pozorem nie smarujmy kleszcza żadnymi maściami i olejami. Najlepiej zaopatrzyć się w aptece w specjalny przyrząd do usuwania kleszcza w postaci przyssawek, długopisów, pętelek czy plastikowych szczypców. Narzędzie dezynfekujemy, a następnie chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry. Należy jednak uważać, by nie złapać go za wypełniony krwią brzuch, a tym samym nie wcisnąć szkodliwej zawartości do naszego organizmu. Kolejno szybkim i zdecydowanym ruchem należy wyciągnąć kleszcza, wzdłuż linii wbicia się w skórę.

Nie powinno się kleszcza przekręcać, gdyż jego cześć dalej może pozostać pod skórą. Po wyjęciu pajęczaka, umieszczamy go na białym tle i sprawdzamy, czy został on usunięty w całości. Miejsce po ugryzieniu dezynfekujemy. Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy wstanie sami usunąć kleszcza, bądź jego część została w skórze, należy udać się do lekarza lub pielęgniarki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie