Jak poprawnie stosować maść na hemoroidy?

Marek Szydełko
10.08.2023

Hemoroidy to bardzo nieprzyjemna przypadłość, z której objawami można sobie radzić na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych, a przy tym dość skutecznych, jest stosowanie specjalnej maści na hemoroidy, którą można kupić w aptece. Wyjaśniamy, jak jej poprawnie używać.

Nic trudnego

Maść na hemoroidy stosujemy miejscowo, czyli smarujemy nią odbyt lub aplikujemy do wewnątrz przy pomocy specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania. Przed zastosowaniem maści warto przeczytać ulotkę, w której znajdują się szczegółowe informacje na temat m.in. ilości aplikowanego produktu.

Zadbaj o higienę

Bardzo ważne jest to, aby maść na hemoroidy aplikować w możliwie higienicznych warunkach. Bezpośrednio przed zabiegiem należy dokładnie umyć odbyt i osuszyć tę okolicę ręcznikiem papierowym.

Częstotliwości stosowania maści na hemoroidy

Maść należy nakładać 3-4 razy dziennie – dokładne zalecenie otrzymasz od swojego lekarza. Co ważne, nie jest to metoda terapii, której można się poddawać w nieskończoność. Zwykle zaleca się nie przekraczać terminu 7 dni – dokładne wytyczne znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania maści.

Jeśli po około tygodniu stosowania objawy hemoroidów nie ustąpią, należy ponownie zgłosić się do lekarza rodzinnego, który może np. przepisać inny lek.

Pamiętajmy również, że istnieją przeciwwskazania do stosowania maści na hemoroidy. Nie powinny jej używać osoby przed 18. rokiem życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby uczulone na substancję czynną zawartą w maści.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie