Jak dbać o przetłuszczającą się skórę głowy?

Antoni Kwapisz
25.10.2021

Przetłuszczający się skalp jest problemem nie tylko estetycznym, ale też zdrowotnym. Produkowane w nadmiarze sebum stanowi pożywkę dla bakterii, co może doprowadzić nawet do stanu zapalnego skóry głowy oraz wywołać wypadanie włosów. Dlatego mając przetłuszczający się skalp musisz zacząć prawidłowo o niego dbać. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Bez agresywnej pielęgnacji

Podstawowym błędem popełnianym przez osoby z przetłuszczającą się skórą głowy jest sięganie po kosmetyki o działaniu przesuszającym. Efekt jest krótkotrwały, a jednocześnie powoduje to wzmożoną produkcję sebum przez gruczoły łojowe – jest to naturalna reakcja obronna organizmu.

Do pielęgnacji przetłuszczającego się skalpu należy stosować delikatne kosmetyki oraz unikać środków zawierających alkohol czy silne detergenty.

Zmieniaj szampony

Bardzo dobrym sposobem na mycie przetłuszczonych włosów oraz tłustego skalpu jest naprzemienne sięganie po delikatny szampon roślinny oraz ten zawierający nieco silniejsze detergenty. Na co dzień korzystaj z tego pierwszego kosmetyku, natomiast raz w tygodniu zafunduj włosom i skórze dogłębne oczyszczenie przy pomocy szamponu o agresywniejszym składzie.

Nie masuj skóry głowy

Masaż skóry głowy ma pozytywny wpływ na tempo wzrostu włosów, natomiast osoby z przetłuszczającym się skalpem powinny tego unikać. Dlaczego? Ponieważ stymuluje to produkcję łoju przez gruczoły znajdujące się pod skórą. Staraj się więc nie tylko nie masować skalpu, ale też jak najrzadziej go dotykać.

Unikaj przegrzewania głowy

Po umyciu włosów pozwól im wyschnąć naturalnie. Jak najrzadziej sięgaj po suszarkę lub w ogóle z tego zrezygnuj, podobnie jak z prostownicy. Latem chroń głowę przed silnym promieniowaniem słonecznym, a zimą noś czapki pozwalające skórze oddychać. Dobrym pomysłem będzie również delikatne obniżenie temperatury w domu czy w biurze.

Nawilżaj tylko włosy

Jeśli sięgasz po kosmetyki o działaniu nawilżającym, na przykład odżywki czy maski, to pamiętaj, aby nakładać je tylko po długości włosów, z pominięciem skóry głowy – przetłuszczający się skalp nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.