Jak często należy wymieniać patelnię teflonową?

Mariusz Siwko
19.02.2024

Powłoka teflonowa bez wątpienia wprowadziła małą rewolucję do naszych kuchni, przede wszystkim rozwiązując problem szybkiego przywierania produktów do rozgrzanej patelni. Chyba każdy z nas ma w domowej kuchni choć jedną patelnię teflonową. Okazuje się natomiast, że bardzo często używamy jej stanowczo zbyt długo. W tym poradniku podpowiadamy, kiedy z pewnością należy już wymienić taką patelnię.

Nie licz na wieloletnie użytkowania patelni

Powłoka teflonowa ma to do siebie, że jest stosunkowo delikatna i można ją bardzo łatwo uszkodzić. Ulega też naturalnemu zużyciu w trakcie codziennego użytkowania patelni. Nie ma zatem mowy o tym, aby nowa patelnia posłużyła Ci przez np. 4-5 lat.

W praktyce nastaw się raczej na 2-3 letnie użytkowanie, i to tylko pod warunkiem, że będziesz dbać o patelnię i nie będziesz używać metalowych przyborów do np. mycia czy przewracania smażonych produktów.

Kiedy trzeba natychmiast wymienić patelnię teflonową?

O konieczności wymiany patelni świadczą widoczne uszkodzenia powłoki teflonowej. Gdy tylko je zauważysz, to najlepiej od razu zamów nową patelnię, a tej przestań już używać – pamiętajmy, że zjedzenie nawet małego kawałka teflonu może być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Na wymianę patelni teflonowej trzeba się szykować również wtedy, gdy zauważamy przywieranie produktów do dna naczynia, czemu powłoka miała przecież zapobiegać. Gdy jest już zużyta, to nie spełnia swojej funkcji i jest to sygnał świadczący o konieczności zakupu nowej patelni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie