Jak chronić się przed komarami?

Mariusz Siwko
10.06.2024

Ukąszenia komarów są nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale w niektórych regionach świata mogą być też groźne. Te owady przenoszą m.in. malarię i dengę, dlatego wybierając się do Azji czy Afryki koniecznie trzeba zadbać o profilaktykę i chronić się przed komarami. Kilka wskazówek, przydatnych również w Polsce, znajdziesz w naszym poradniku.

Stosowanie repelentów

To kontrowersyjna, ale też najskuteczniejsza forma ochrony przed komarami. Najlepsze repelenty zawierają substancje takie jak DEET, pikarydyna, IR3535 lub olejek z eukaliptusa cytrynowego.

Należy stosować te preparaty zgodnie z instrukcją na etykiecie, regularnie je aplikując, szczególnie przebywając w miejscach o wysokiej aktywności komarów. Pamiętajmy przy tym, że repelenty z DEET nie są przeznaczone dla małych dzieci i kobiet w ciąży.

Noszenie odpowiedniej odzieży

Zakrywanie ciała długą, jasną odzieżą jest prostym sposobem na ochronę przed ukąszeniami. Nawet w gorące dni warto nosić długie rękawy, spodnie i skarpety, szczególnie w godzinach wieczornych i porannych, kiedy komary są najbardziej aktywne. Odzież można także zabezpieczyć, stosując repelenty na tkaniny lub zakupując ubrania impregnowane repelentem.

Używanie moskitier

Moskitiery w oknach i drzwiach pomagają zapobiegać dostawaniu się komarów do wnętrz pomieszczeń. W rejonach silnie narażonych na obecność komarów warto również spać pod moskitierą, szczególnie jeśli pomieszczenie nie jest klimatyzowane.

Naturalne repelenty

Niektóre rośliny i naturalne olejki, takie jak olejek z eukaliptusa cytrynowego, lawenda, trawa cytrynowa czy bazylia, są uważane za skuteczne w odstraszaniu komarów. Można je stosować bezpośrednio na skórę lub umieścić rośliny w miejscach, gdzie przebywają ludzie, na przykład na stoliku podczas wieczornego przesiadywania na tarasie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie