Herbata z pokrzywy: wskazania, przeciwwskazania, jak często ją pić?

Mariusz Siwko
09.10.2023

Pokrzywa jest pospolitym ziołem, w którym drzemie olbrzymi potencjał terapeutyczny. Jej właściwości zdrowotne są znane od wieków, a dziś odkrywamy je na nowo. Jedną z najprostszych form korzystania z dobrodziejstwa pokrzywy jest picie zaparzonej z niej herbaty. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego poradnika.

Właściwości herbaty z pokrzywy

Picie herbaty z pokrzywy może przynieść dobre efekty zdrowotne i wspomóc terapię różnego rodzaju schorzeń oraz dolegliwości. Taka herbata m.in. działa moczopędnie, wykazuje działanie antystresowe, poprawia przemianę materii, pobudza apetyt, stymuluje układ odpornościowy, wspiera terapię chorób reumatycznych, działa antybakteryjnie, wzmacnia włosy oraz oczyszcza i pielęgnuje skórę.

Przeciwwskazania do picia herbaty z pokrzywy

Herbata z pokrzywy, choć niewątpliwie bardzo zdrowa, nie jest dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do picia tego napoju. Przede wszystkim chodzi o osoby z uczuleniem na pokrzywę, ale także o małe dzieci.

Przyjmuje się, że herbaty z pokrzywy nie należy podawać dzieciom do ukończenia trzeciego roku życia – w tym wieku występuje wysokie ryzyko uczulenia. Starsze dzieci mogą pić herbatę niesłodzoną lub z niewielkim dodatkiem miodu.

Jak zaparzyć herbatę z pokrzywy?

Herbatę można zaparzyć zarówno ze świeżej (zebranej wiosną), jak i suszonej pokrzywy. W tym drugim przypadku wystarczy dodać czubatą łyżkę do szklanki o pojemności 250 ml i zalać wrzątkiem, zostawiając napar do wystygnięcia.

Jeśli chcesz przyrządzić herbatę ze świeżej pokrzywy, to dodaj kiść liści do szklanki, zalej wrzątkiem i zostaw na około pół minuty pod przykryciem.

To warto wiedzieć:

Pamiętaj, że im dłużej parzy się herbatę z pokrzywy, tym silniejsze będą jej właściwości moczopędne.

Dodajmy również, że herbatę z pokrzywy można śmiało pić codziennie, jednak nie przekraczając 4 filiżanek na dobę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie