Groźne powikłania po COVID-19

Mariusz Siwko
07.12.2020

COVID-19 jest chorobą o stosunkowo niskiej śmiertelności, jednak wiemy już, że osoby, które z niej wyszły są bardzo narażone na wystąpienie poważnych powikłań. Nie jest pewne, jak długo mogą się one utrzymywać, ale zdecydowanie nie możemy ich lekceważyć. Te najczęstsze zaobserwowane powikłania po przebyciu COVID-19 omawiamy w naszym artykule.

Chroniczne zmęczenie

Bardzo charakterystycznym objawem, jaki obserwują u siebie ozdrowieńcy jest ciągłe uczucie zmęczenia. Może się ono utrzymywać nawet wiele miesięcy od pokonania choroby i dotyka nawet osób młodych, wysportowanych, bardzo aktywnych życiowo. Chroniczne zmęczenie zgłasza około połowa ozdrowieńców! Zwykle towarzyszą temu duszności po wysiłku fizycznym, nawet niewielkim (np. w czasie spaceru).

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Bardzo groźnym powikłaniem obserwowanym u ozdrowieńców z COVID-19 jest kardiomiopatia. Generalnie dość charakterystycznym powikłaniem po chorobie są różnego rodzaju problemy z układem sercowo-naczyniowym. Wiemy, że nowy koronawirus może atakować serce i m.in. powodować nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca lub nawet zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego osoby po przebyciu COVID-19 powinny znajdować się pod kontrolą kardiologiczną.

Problemy neurologiczne

Jednym z bardziej tajemniczych zaburzeń obserwowanych u osób po przebyciu COVID-19 jest upośledzenie funkcji poznawczych, co tłumaczy się tym, że nowy koronawirus może atakować ludzki układ nerwowy. U niektórych pacjentów występują takie powikłania, jak zaniki pamięci, objawy typowe dla choroby Alzheimera, stany depresyjne, nerwica. Mogą się one utrzymywać miesiącami od przebycia zakażenia.

Uszkodzenie płuc

To najbardziej powszechne powikłanie po COVID-19, jakie do tej pory udało się zaobserwować lekarzom. Płuca osoby, która pokonała chorobę, bardzo długo wracają do pełnej sprawności. Mniejsze lub większe uszkodzenie tych narządów występuje u ponad 80% ozdrowieńców i utrzymuje się przez co najmniej kilkanaście tygodni. Na ten moment nie wiemy, jakie będą długofalowe konsekwencje COVID-19 dla układu oddechowego ozdrowieńca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie