Glukoza na kaca: hit czy kit?

Mariusz Siwko
22.04.2022

Większość z nas choć raz w życiu miała kaca. Jest to bardzo nieprzyjemna pamiątka po suto zakrapianej imprezie, która potrafi zniszczyć cały następny dzień i zmusić do spędzenia go w łóżku. Istnieje wiele popularnych środków na kaca, przy czym w ostatnim czasie prawdziwym hitem jest zwykła glukoza. Czy to rzeczywiście pomaga? Jak stosować glukozę na kaca? Sprawdź w naszym poradniku.

Tak, glukoza dobrze sprawdza się na kaca

Od razu odpowiedzmy na to podstawowe pytanie. Glukoza faktycznie jest dobrym wyborem w przypadku leczenia kaca. Dlaczego? Ponieważ jest to cukier prosty, błyskawicznie przyswajany przez ludzki organizm, natychmiast dodający energii – w tym przypadku do walki z zatruciem alkoholowym.

Glukoza dobrze sprawdza się również w przypadkach skrajnego odwodnienia, z czym mamy do czynienia właśnie podczas picia dużej ilości alkoholu. Ponadto glukoza ma zbawienny wpływ na wątrobę, która przecież najmocniej „obrywa” w wyniku libacji.

Warto także dodać, że glukoza ma zdolność hamowania niekorzystnych zmian metabolicznych wywołanych zatruciem etanolem. Innymi słowy: wypicie roztworu glukozy przyspiesza proces odtruwania organizmu oraz zwalcza skutki odwodnienia spowodowanego właśnie nadmiernym spożyciem alkoholu.

Przygotuj miksturę na kaca opartą na glukozie

Wiedząc, że zbliża się suto zakrapiana impreza, warto zawczasu zaopatrzyć się w glukozę w aptece. Miksturę należy też wypić już w trakcie upojenia alkoholowego, tuż przed położeniem się spać (lub po wizycie w toalecie w wiadomym celu).

Przygotowanie roztworu jest banalnie proste. Do szklanki wody dodajemy 2 łyżeczki glukozy i dokładnie mieszamy. Zaleca się również dodanie odrobiny soli (w celu uzupełnienia elektrolitów) oraz witaminy C, która jeszcze przyspiesza odtruwanie organizmu.

Taki roztwór należy pić małymi łykami przez cały dzień po imprezie, maksymalnie przyjmując 6-8 szklanek. Na pewno pomoże!

Pamiętaj natomiast, że odtruwanie organizmu po zatruciu alkoholem nie ma nic wspólnego z metabolizowaniem etanolu. Czyli: po zastosowaniu roztworu glukozy nie możesz szybciej usiąść za kierownicą – należy odczekać minimum 24 godziny od wypicia ostatniej dawki alkoholu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie