Domowe sposoby na zmarszczki – spróbuj, zanim zainwestujesz w profesjonalne zabiegi

Krzysztof Jagielski
08.05.2023

Zmarszczki są nieodłącznym elementem procesu starzenia. Pojawiają się już w wieku około 20 lat, z biegiem czasu tylko się pogłębiając. Wiele osób zaczyna interesować się swoimi zmarszczkami dopiero w momencie, gdy ich spłycenie jest możliwe już tylko z wykorzystaniem specjalistycznych zabiegów kosmetycznych i kosmetologicznych lub nawet chirurgicznych. Na wczesnym etapie ze zmarszczkami można sobie całkiem nieźle poradzić domowymi, zupełnie darmowymi sposobami. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

Nawadnianie organizmu

Pijąc dużo wody, oczywiście niegazowanej i dobrej jakości, „pracujesz” na to, aby spowolnić widoczne efekty upływu czasu. Nawodniona skóra dłużej zachowuje jędrność i elastyczność.

Rozstań się z używkami

Najszybciej zmarszczki pojawiają się na twarzy osób palących papierosy – i nie chodzi tutaj tylko o tzw. zmarszczki palacza, czyli na wargach i wokół ust. Jeśli palisz, to dla własnego dobra i urody szybko rzuć ten szkodliwy nałóg.

Masaż twarzy

Masaż można wykonywać np. wieczorem podczas oglądania serialu. Wystarczą do tego własne palce. Kawałek po kawałku wykonuj koliste ruchy, pobudzając krążenie krwi i tym samym gwarantując skórze lepsze odżywienie, co powinno spowolnić proces powstawania zmarszczek. Warto również pomyśleć o zainwestowaniu w roller do masażu twarzy.

Białko jajka

W każdym domu znajdziemy kurze jaja, które są świetnym kosmetykiem, również o działaniu przeciwzmarszczkowym. Konkretnie chodzi o białka. Odseparuj białko od żółtka, nasącz nim wacik i przyłóż do skóry w miejscu tworzenia się zmarszczek. Powtarzaj kurację 2-3 razy w tygodniu, a efekty powinny Cię zadowolić.

Uwaga na słońce

Promieniowanie słoneczne jest jednym z najważniejszych czynników starzeniowych, dlatego warto chronić przed nim swoją cerę. W tym celu regularnie sięgaj po kremy z wysokim filtrem, które należy nakładać także zimą, przed wyjściem na słońce.

Stosuj zdrową dietę

Nie chodzi tylko o jej skład, ale także o to, aby dieta dostarczała Ci tyle kalorii, ile rzeczywiście potrzebujesz. Dzięki temu łatwo utrzymasz stałą masę ciała, co także ma pozytywny wpływ na wygląd cery, spowalniając powstawanie i pogłębianie się zmarszczek (czemu z kolei sprzyja gwałtowna utrata masy ciała po wcześniejszym przytyciu).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie