Dlaczego warto stosować dietę śródziemnomorską?

Marek Szydełko
21.09.2020

Dieta śródziemnomorska należy do tych najczęściej zalecanych przez dietetyków oraz lekarzy. Nieprzypadkowo: jest bardzo zdrowa, a przy tym świetnie sprawdzi się w większości domów. Jeśli od dawna zastanawiasz się nad tym, aby wprowadzić nowe nawyki żywieniowe w swojej rodzinie, to dieta śródziemnomorska będzie dla Ciebie nieprzebranym źródłem inspiracji. Sprawdź argumenty, które za nią przemawiają.

Jest bardzo zdrowa

Dieta śródziemnomorska, choć znajdziemy w niej wiele produktów odzwierzęcych, bazuje jednak na warzywach oraz owocach morza. Nikogo nie trzeba przekonywać, że są to produkty bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu, lekkostrawne, dostarczające wielu cennych składników żywieniowych. Nawet biorąc poprawkę na wszechobecny w tej diecie makaron oraz produkty mleczne, śmiało można uznać dietę śródziemnomorską za bardzo zdrową.

Jest zbilansowana

Oznacza to, że przechodząc w całości na dietę śródziemnomorską nie trzeba się martwić niedoborami żywieniowymi. W tej diecie znajdziemy wszystko, co jest nam potrzebne do zdrowego życia: owoce, warzywa, produkty mięsne (ale z akcentem na te lekkostrawne i pochodzące z morza), mnóstwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jest smaczna!

To wie chyba każdy, kto choć raz zjadł tradycyjne śródziemnomorskie danie. Pamiętajmy, że ta dieta, to nie tylko Włochy, ale także kuchnia Grecji czy Hiszpanii. Na talerzu jest mnóstwo przypraw, które dodają potrawom smaku, a w polskiej kuchni stosuje się je zaskakująco rzadko (jak na przykład bazylia).

Jest różnorodna

Przechodząc na dietę śródziemnomorską można właściwie codziennie jeść coś innego. To doskonały wybór zarówno dla fanów mięsa, jak i owoców morza. Zadowolone będą osoby stosujące dietę wegetariańską, a i weganie na pewno nie umrą z głodu. Tradycyjna kuchnia śródziemnomorska dostarcza nam mnogość przepisów na obiady, kolacje czy śniadania.

Jest niedroga

Obiegowa opinia głosi, że kuchnia śródziemnomorska w polskich warunkach jest czymś luksusowym, a to oczywiście nieprawda. Znajdziemy w niej mnóstwo składników, które są łatwo dostępne w naszym kraju, również poza sezonem. Nawet takie produkty, jak owoce morza przestały być czymś poza zasięgiem przeciętnie zarabiającego Polaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.