HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, może wywoływać bardzo poważne choroby, w tym nowotworowe. Powszechnie kojarzymy go z czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy. W Polsce funkcjonuje program szczepień profilaktycznych przeciwko HPV, który co ciekawe jest dedykowany nie tylko dziewczynkom. Rodzice mogą zaszczepić także swoich synów, a dlaczego warto, o tym piszemy w naszym poradniku.
Większość aktywnych seksualnie osób w ciągu swojego życia zetknie się z wirusem HPV, dlatego szczepienie przed rozpoczęciem aktywności seksualnej jest najskuteczniejszym sposobem ochrony.
Szczepienie nie tylko chroni przed nowotworami, ale także zapobiega rozwojowi brodawek narządów płciowych, zmniejszając ryzyko przenoszenia wirusa na innych. I właśnie dlatego zaleca się, aby szczepieniu poddać także chłopców, co zminimalizuje ryzyko przeniesienia wirusa na ich przyszłe partnerki seksualne.
Od 1 września 2024 roku, w ramach programu bezpłatnych szczepień, mogą zaszczepić się dzieci w wieku od 9 do 14 lat (w przypadku chłopców zalecany wiek to 11-12 lat). Szczepienia są realizowane w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w niektórych szkołach.
Aby umówić dziecko na szczepienie, wystarczy skontaktować się z przychodnią, zadzwonić na infolinię lub skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Szczepionki przeciw HPV są jednymi z najlepiej przebadanych preparatów na świecie. Są bezpieczne i dobrze tolerowane zarówno przez dziewczęta, jak i chłopców. Ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) występują rzadko i zwykle ograniczają się do łagodnych objawów, takich jak zaczerwienienie w miejscu wkłucia czy przejściowa gorączka.