Dlaczego codzienne picie piwa jest niezdrowe?

Piotr Kowalczyk
13.08.2020

Piwo to najpopularniejszy napój alkoholowy w naszym kraju. Jego sprzedaż stale rośnie, co nie jest dobrą informacją – trzeba bowiem wiedzieć, że wbrew obiegowej opinii regularne, a już szczególnie codzienne picie piwa jest po prostu niezdrowe. Dlaczego? Kilka mocny argumentów znajdziesz w naszym poradniku. Przeczytaj i koniecznie ogranicz ilość spożywanego piwa.

Piwo tuczy

Piwo jest bardzo kalorycznym napojem, na co wpływ mają dwa czynniki. Po pierwsze: duża ilość cukru, który jest niezbędny do wywołania fermentacji alkoholowej. Po drugie: zawiera czysty alkohol, czyli etanol, który jest wysokokaloryczny. Nie każdy wie, że już 1 g czystego alkoholu dostarcza organizmowi aż 7 kcal. Dla porównania: 1 gram tłuszczu to 9 kcal, a 1 g białka – 4 kcal.

Wiele osób może zaskoczyć informacja, że piwo jest bardzo zasobne w cukier. Nie czujemy tego podczas picia napoju z goryczką, ale w rzeczywistości pod względem ilości cukru piwo spokojnie może konkurować nawet z gazowanymi, słodzonymi napojami. Efekt jest taki, że wypicie tylko jednego półlitrowego piwa (jasnego) dostarcza organizmowi aż 245 kcal. Tymczasem mało kto poprzestaje na jednym…

Piwo ma wysoki indeks glikemiczny

Spora zawartość cukru sprawia, że piwo jest napojem kategorycznie odradzanym osobom chorującym na cukrzycę lub zagrożonym tą chorobą. Wystarczy wiedzieć, że złocisty napój ma wręcz ogromny indeks glikemiczny. Wynosi on aż 110, podczas gdy indeks czystej glukozy to 99.

Efektem wypicia szklanki piwa jest silny wyrzut insuliny, której poziom następnie gwałtownie spada. W wyniku tego czujemy narastającą potrzebę zjedzenia czegoś – najlepiej słodkiego. To tłumaczy, dlaczego pijąc piwo chętnie podjadamy orzeszki czy uwielbiamy łączyć ten napój z tłustymi daniami z grilla.

Piwo odwadnia

Wbrew pozorom regularne picie piwa nie poprawia nawilżenia organizmu. Jest to o tyle dziwne, że przecież głównym składnikiem tego napoju jest woda. Okazuje się jednak, że alkohol zawarty w piwie powoduje wydalanie wody z organizmu, co grozi odwodnieniem. Dlatego w upalny dzień nigdy nie należy zastępować wody piwem czy innymi napojami na bazie alkoholu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.