Dieta ubogoresztkowa nie jest dietą redukcyjną, ale leczniczą. Stosuje się wtedym gdy konieczne jest ograniczenie spożycia błonnika, na przykład z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. To idealny wybór dla osób cierpiących na różnego rodzaju choroby zapalne jelit. Poznaj najważniejsze zasady diety ubogoresztkowej.
Jest to dieta niskobłonnikowa, ale jednocześnie wysokoenergetyczna. Specyficzne dla tej diety jest to, że mocno ograniczamy w niej produkty zasobne w błonnik (do 10 g dziennie) i tłuszcze, natomiast nie ograniczamy się w spożywaniu produktów wysokobiałkowych. Sprzyja to terapii chorób jelitowych – dietę tę uważa się za przeciwzapalną. Nie powinny na nią przechodzić osoby, które chcą po prostu schudnąć, bo nie taki jest jej cel.
To warto wiedzieć
Przejście na dietę ubogoresztkową jest wskazane przed poddaniem się kolonoskopii, czyli badania jelita grubego.
W diecie ubogoresztkowej ważne jest to, aby:
Bardzo ważnym aspektem diety ubogoresztkowej jest to, że mówimy tutaj o diecie wysokoenergetycznej. Oznacza to, że dzienna suma przyjętych kalorii powinna wynosić od 2000 do 3000.
Warto tutaj wymienić przede wszystkim:
Jeśli natomiast chodzi o produkty niewskazane w diecie ubogoresztkowej, to wspomnijmy tutaj o wszelkich potrawach smażonych na tłuszczu, mące i pieczywie żytnim, tłustych mięsach i rybach, orzechach, surowych owocach pestkowych, grzybach, słodyczach oraz ostrych przyprawach.