Korzyści zdrowotne ze stosowania postu

Mariusz Siwko
04.01.2025

Post budzi skojarzenia religijne, tymczasem jest to również popularny wybór dietetyczny, stosowany głównie w celu redukcji masy ciała, ale nie tylko. Od lat trwają badania nad rzeczywistym wpływem postu na nasze zdrowie i ich wyniki są co najmniej obiecujące. Sprawdź jakie potencjalne korzyści zdrowotne możesz odnieść ze stosowania postu.

Ustabilizowanie poziomu cukru we krwi

Regularny post, w tym przerywany (czyli polegający na powstrzymywaniu się od jedzenia w konkretnych oknach w ciągu dnia), może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie korzystne dla osób z grupy ryzyka cukrzycy lub już chorujących. Pamiętajmy natomiast, że decyzję o rozpoczęciu postu zawsze należy skonsultować z diabetologiem.

Wsparcie dla serca

Badania sugerują, że post może minimalizować ryzyko chorób serca poprzez obniżenie się poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, a także redukcję trójglicerydów.

Redukcja masy ciała

Post to bardzo skuteczna metoda na schudnięcie. Powstrzymując się od jedzenia dostarczamy organizmowi znacznie mniej kalorii, co w naturalny sposób przekłada się na redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej.

Poprawa funkcji intelektualnych

Post może stymulować produkcję neurotrofin, które wspierają wzrost nowych komórek nerwowych, mogąc tym samym przyczyniać się do poprawy funkcji poznawczych i ochrony przed chorobami otępiennymi. Pisząc prościej: rozsądnie stosowany post może mieć pozytywny wpływ na logiczne myślenie i efektywność w pracy.

Detoksykacja organizmu

Stosując post wspieramy naturalne procesy detoksykacyjne organizmu, który o wiele lepiej radzi sobie z usuwaniem zbędnych składników przemiany materii. Post sprzyja także funkcjonowaniu układu trawiennego i ma zbawienny wpływ na ogólną pracę jelit.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie