Delirium tremens, czyli delirium alkoholowe to zespół objawów wywoływanych odstawieniem od alkoholu. Ryzyko popadnięcia w delirium wynosi do 10% dla osób pijących nałogowo i ok. 5% dla odstawiających alkohol. Rozwija się w ciągu 72 godzin od odstawienia alkoholu i może utrzymywać się do trzech dni.
Chory na delirium musi koniecznie znaleźć się pod opieką specjalisty, ponieważ stan ten jest bardzo groźny dla życia. Takim miejscem jest między innymi specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień. Lekarze z ośrodka Nowy Dzień mają duże doświadczenie w rozpoznawaniu objawów delirium, oraz zapewniają bezpieczne środowisko do wyjścia z delirium.
Do objawów delirium należą przede wszystkim:
U przyczyn delirium tremens leży uzależnienie od alkoholu. Częste zatruwanie organizmu alkoholem powoduje po czasie uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, co później przekłada się na zwiększone ryzyko popadnięcia w delirium podczas leczenia. Jeżeli podejrzewasz, że możesz być uzależniony od alkoholu, zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień Nowy Dzień, by zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych objawów odstawiennych i zwiększyć swoje szanse na powodzenie terapii.
Leczenie delirium alkoholowego musi odbywać się pod kontrolą lekarza, najlepiej doświadczonego w leczeniu delirium tremens, takiego jak w ośrodku leczenia uzależnień Nowy Dzień. Należy zadbać o nawodnienie pacjenta, najczęściej za pomocą kroplówki. W celu uspokojenia podaje się benzodiazepiny, by złagodzić objawy takie jak omamy, lęki i agresja. Nieleczone delirium może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem a nawet śmierci, dlatego tak ważnym jest, by chory jak najszybciej znalazł się pod profesjonalną opieką lekarzy w ośrodku Nowy Dzień.
Artykuł partnera.