Czym są „truskawkowe nogi”?

Mariusz Siwko
04.06.2024

Wiele pań zetknęło się z terminem „truskawkowe nogi”, który odnosi się do wyglądu skóry na przypominającego powierzchnię truskawki. Jest to powszechny problem estetyczny, który jest spowodowany głównie depilacją przy użyciu jednorazowej maszynki lub depilatora. Jak sobie z tym poradzić? Czytaj dalej.

Przyczyny „truskawkowych nóg”

Najczęstszą przyczyną jest samodzielne przeprowadzanie zabiegu golenia włosów na nogach, co może prowadzić do podrażnienia skóry i zatykania mieszków włosowych – szczególnie, gdy używamy tępej maszynki.

Inną przyczyną problemu jest zapalenie mieszków włosowych, co może być wywołane przez bakterie lub grzyby, objawiając się również nieprzyjemnym świądem i wypryskami na skórze.

Jak zapobiegać „truskawkowym nogom”?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią technikę depilacji. Używaj ostrej maszynki, zawsze tylko jeden raz. Pamiętaj o odpowiednim prowadzeniu maszynki w kierunku wzrostu włosów, a nie „pod włos”, aby zmniejszyć podrażnienia. Zawsze nakładaj żel lub piankę do golenia, a po depilacji sięgnij po balsam.

W niwelowaniu tego efektu pomocny może być także regularny peeling, który ma na celu usunięcie martwego naskórka i pozbycie się innych zanieczyszczeń, które mogą stanowić pożywkę dla bakterii oraz zatykać mieszki włosowe.

Dodatkowo pamiętaj o codziennym nawilżaniu skóry na nogach, zwłaszcza po kąpieli lub prysznicu, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. To pomoże zmiękczyć skórę i zapobiec zatykaniu mieszków włosowych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie